Z powodu pandemii w wielu parafiach będą po dwie Pasterki

Rada Stała KEP zaapelowała, by w tych kościołach i kaplicach, gdzie byłoby to możliwe, zwiększyć liczbę odprawianych Mszy św. m.in. 25 grudnia. W związku z tym, w wielu parafiach w tym roku będą dwie, a nawet trzy Msze św. nazywane „Pasterkami".

Na uroczystość Narodzenia Pańskiego Mszał Rzymski przewiduje cztery formularze mszalne:„Wieczorna Msza wigilijna", „Msza w nocy", „Msza o świcie" oraz „Msza w dzień". Zgodnie z dawną symboliką Kościoła poszczególne liturgie nazywano wcześniej mszą św. anielską, pasterską i królewską – tak więc nasza „Pasterka" to „Msza anielska". W związku z tym, Eucharystia sprawowane o różnych porach różni się modlitwami oraz czytaniami.

Dotychczas aktualny był przywilej - obecny już w IV w. - zgodnie z którym każdy kapłan mógł odprawić w Boże Narodzenie (25 grudnia) trzy Msze św. Papież odprawiał jednak publicznie tylko Mszę w nocy i Mszę w dzień - w południe.

W związku z pandemią Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów udzieliła zgody biskupom diecezjalnym na zezwalanie swoim kapłanom na celebrowanie czterech Mszy św. 25 grudnia oraz 1 i 6 stycznia. „Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zaapelowała, by w tych kościołach i kaplicach, gdzie byłoby to możliwe, zwiększyć liczbę odprawianych Mszy św. w wyżej wymienionych dniach. Pozwoliłoby to uczestniczyć w Eucharystii większej liczbie wiernych w tych wyjątkowo ważnych dla katolików świętach" - czytamy w komunikacie po czwartkowym posiedzeniu tego gremium.

W związku z tym w niektórych parafiach poza Mszą św. o godz. 24.00 będą celebrowane Eucharystie tzw. „Pasterki" także wcześniej - np. w stołecznym sanktuarium Matki Bożej z Lourdes Pasterka zostanie odprawiona o godz. 20.00, 22.00 i 24.00; w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach jedna Msza św. będzie o godz. 22.00, a druga o 24.00; w sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników Pasterka będzie celebrowana o godz. 21.00 i o północy. Podobnie będzie w sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Mokotowie, zaś w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej tylko o godz. 22.00.

Natomiast w warszawskim sanktuarium św. Ojca Pio Pasterkę poprzedzi adoracja Najświętszego Sakramentu, która rozpocznie się o godz. 22.30, zaś ofiary zebrane w czasie Mszy św. będą przeznaczone na Fundusz Obrony Życia.

W noc Bożego Narodzenia metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz odprawi Mszę św. pasterską o północy w stołecznym sanktuarium św. Faustyny Kowalskiej przy ul. Żytniej. Biskupi pomocniczy będą modlić się w podwarszawskich miejscowościach: bp Rafał Markowski w parafii św. Klemensa w Nadarzynie, a bp Michał Janocha w parafii św. Zygmunta w Słomczynie. Obie Msze św. rozpoczną się o godz. 24.00.

Ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński będzie przewodniczył Pasterce o północy w parafii Imienia Najświętszej Maryi Panny w Międzylesiu. Biskup pomocniczy Marek Solarczyk będzie modlił się o godz. 24.00 w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, natomiast nowo wyświęcony biskup pomocniczy Jacek Grzybowski - w parafii św. Hieronima w Starej Miłośnie.

Mając na uwadze obecną sytuację epidemiczną i związane z nią obostrzenia, w tym m.in. limity wiernych w świątyniach, biskupi w poszczególnych diecezjach wprowadzili dekrety, które zwalniają wiernych od obowiązku uczestnictwa w Mszy św. w niedziele i święta Bożego Narodzenia. Zachęcają jednocześnie do uczestnictwa w liturgii online, które są transmitowane przez parafie. Eucharystie można również obejrzeć za pośrednictwem telewizji lub wysłuchać przez radio dzięki stacjom religijnym.

Źródło: Magdalena Gronek/ PAP

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama