reklama

„Nie ślub jest celem, ale życie małżeńskie”. Nowe propozycje przygotowania do małżeństwa

Młodzi ludzie są zapraszani do tego, aby przygotować się do życia, do którego ślub jest jakby bramą – mówi ks. dr Sławomir Jeziorski, dyrektor Instytutu Wyższych Studiów Teologicznych w Rzeszowie, współorganizator webinaru „Nowa wizja przygotowania do małżeństwa”. W rozmowie wyjaśnia, na czym polegają nowe propozycje przygotowania do małżeństwa i wskazuje na ich związek z katechumentalną dynamiką inicjacji chrześcijańskiej. 

AA

dodane 08.04.2025 17:21

Od początku marca trwał ogólnopolski webinar „Nowa wizja przygotowania do małżeństwa”. Skąd wziął się pomysł na ten kurs i jakie są jego główne cele?

Ks. dr Sławomir Jeziorski: Pomysł na webinar zrodził się na bazie współpracy Wydziału Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie z Instytutem Wyższych Studiów Teologicznych w Rzeszowie. Wspólne dyskusje doprowadziły do wniosku, by zaprezentować mało znany w Polsce dokument Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, zatytułowany „Droga wtajemniczenia katechumenalnego do życia małżeńskiego” (wyd. włoskie 2022, tłum. polskie 2024). Oczywiście nie chodzi tylko o przedstawienie samego dokumentu, ale o szukanie konkretnych rozwiązań, które pomogłyby wprowadzić idee w nim zawarte w życie.

Jakie są najważniejsze założenia tego dokumentu?

Przede wszystkim dokument ukazuje nową wizję przygotowania do małżeństwa. Jest ona oparta o katechumentalną dynamikę inicjacji chrześcijańskiej. Dynamika, która zazwyczaj kojarzona jest z sakramentami inicjacji, czyli chrztu, bierzmowania i Eucharystii, teraz zostaje zaproponowana także w przypadku sakramentu małżeństwa.

Czy to duża zmiana?

Tak. Katechumenat jest procesem dojrzewania w wierze. Proces ten składa się z słuchania słowa Bożego, odkrywania wspólnoty Kościoła oraz celebracji, które wyznaczają kolejne etapy. W centrum jest celebracja sakramentów, ale nie ona kończy ten proces. Po przyjęciu sakramentów nowo ochrzczony jest dalej prowadzony przez wspólnotę w pierwszych miesiącach chrześcijańskiego życia. Stolica Apostolska zaproponowała, aby w podobnym procesie dokonywało się przygotowanie do życia małżeńskiego.

Do życia małżeńskiego czy do ślubu?

No właśnie, to kolejna istotna zmiana. Dokument ukazuje, że to nie ślub jest celem, ale życie małżeńskie. Młodzi ludzie są zapraszani do tego, aby przygotować się do życia, do którego ślub jest jakby bramą.

A więc zmiana perspektywy. Jak to przygotowanie miałoby się dokonywać?

Dokument wyróżnia kilka etapów, takich jak przygotowanie dalsze, przygotowanie bliższe, przygotowanie bezpośrednie oraz – co jest nowością – towarzyszenie młodym małżeństwom w pierwszych latach ich małżeńskiego życia oraz w kryzysach. Trzeba także dodać, że dokument duży akcent kładzie na budowanie więzi oraz prowadzenie do wiary.

To duże wyzwanie!

Tak, zgadza się. Dlatego podczas webinaru próbujemy z jednej strony odczytywać intuicje Kościoła, z drugiej strony szukać konkretnych inspiracji. Ostatecznie chodzi o to, aby rozmawiać, dzielić się swoimi intuicjami i pomóc w ten sposób tworzyć środowiska, które będą w lokalnych Kościołach gotowe w nowy sposób pomagać młodym ludziom przygotować się do szczęśliwego małżeństwa.

Kto prowadził ten webinar?

Do prowadzenia zaprosiliśmy prelegentów z różnych środowisk. Treści teologiczne przedstawili ks. dr Jan Kobak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, s. Marta Łopion CHR z Ośrodka Katechumenalnego w Krakowie oraz ks. dr Wojciech Kućko, prodziekan Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW w Warszawie. Z kolei wymiar duszpasterski został powierzony małżeństwom, aby oni swoim doświadczeniem podpowiadali konkretne rozwiązania. Stąd obecność Moniki i Marcina Gomułków, Igi i Konrada Grzybowskich oraz Anny i Janusza Wardaków.

Co możemy powiedzieć o uczestnikach?

Grono uczestników to ponad 80 osób z całej Polski, wiele małżeństw, także studenci, którym leży na sercu przygotowanie do małżeństwa. Wśród uczestników są również osoby, które już towarzyszą młodym parom i małżonkom oraz tacy, którzy chcieliby dzielić się swoją miłością i swoim doświadczeniem z młodymi. To wspaniali ludzie, którzy chcą nie tylko czerpać z małżeństwa dla siebie, ale także dzielić się z innymi!

Czy wśród uczestników są także księża? To przygotowanie to także ich odpowiedzialność.

Tak, jest kilku duszpasterzy, choć trzeba przyznać, że nie ma ich wielu. Może to znak, że czas przygotowanie do małżeństwa oddać małżonkom? A może jeszcze potrzeba trochę czasu, aby świadomość o tym dokumencie dotarła także do nich. Cieszymy się jednak tymi, którzy zechcieli wziąć udział w naszych spotkaniach.

Webinar zakończył się 8 kwietnia 2025 r. A co potem?

Uczestnicy otrzymają certyfikaty potwierdzające udział w kursie. Co potem? Ufam, że piękne owoce pojawią się nie w Internecie, ale w konkretnych relacjach, w pomysłach, w realizacjach. Bo webinar ma być impulsem odnowy, a nie celem samym w sobie. Chcielibyśmy, aby w konkretnych parafiach powstał program przygotowania do małżeństwa i towarzyszenia małżonkom na bazie dokumentu Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Wraz z ks. Wojciechem Kućko jesteśmy przekonani, że w kolejnych latach zorganizujemy następne sesje i szkolenia w tej dziedzinie.

Źródło: KAI

1 / 1

reklama