reklama

Pierwszy w Polsce kościół pw. Jana Pawła II – sanktuarium. Abp Gądecki: „Za jego czynami i słowami stała świętość”

W niedzielę, 18 maja, w rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, kościół parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie został oficjalnie ustanowiony sanktuarium diecezjalnym św. Jana Pawła II.

AS

dodane 19.05.2025 13:46

Uroczystościom przewodniczył arcybiskup senior archidiecezji poznańskiej Stanisław Gądecki, który przypomniał, że „za słowami i czynami papieża stała jego osobista świętość”.

Podczas homilii arcybiskup wspominał osobiste spotkania z Janem Pawłem II i przywoływał duchowy oraz intelektualny testament papieża Polaka. 

„Byłem świadkiem ogłoszenia jego pontyfikatu. Pamiętam moment, kiedy kardynał Wyszyński uklęknął przed nowym papieżem, a ten przygarnął go jak syn ojca. To był moment historyczny, który oznaczał początek nowej epoki” – mówił.

Arcybiskup podkreślał, że całe nauczanie Jana Pawła II zakorzenione było w jego osobistej świętości. 

„Nie tylko mówił o modlitwie, ale naprawdę się modlił. Nie tylko nauczał o miłości, ale kochał człowieka. Przebaczył zamachowcowi, cierpiał publicznie, nie ukrywał bólu, ale do końca pozostał wierny i bliski ludziom” – przypomniał.

W homilii abp Gądecki ukazał wielowymiarowość pontyfikatu świętego papieża. Zwrócił uwagę na jego niezłomne stanowisko w obronie życia ludzkiego – od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Przypomniał, że papież nie godził się na żadne formy przemocy, nawet w imię tzw. sprawiedliwości społecznej. 

„Wszystkie szczegółowe problemy, które poruszał w swoim nauczaniu, mają ten sam ogólny mianownik – niestrudzony wysiłek odnalezienia zagubionego człowieka i przybliżenia go do Chrystusa. I tak pierwszym zadaniem, jakie stawiał sobie w tym względzie, była troska o poszanowanie życia każdego człowieka” – zaznaczył.

Wspomniany został także wkład papieża w rozwój dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego, jego prorocze wezwania do ochrony środowiska, promocji sprawiedliwości społecznej oraz budowania kultury solidarności. Arcybiskup przypomniał również o znaczeniu nowej ewangelizacji, której celem jest ponowne rozpalenie wiary w krajach zachodnich, oraz o wielkiej roli papieża w zjednoczeniu Kościoła i kształtowaniu jego jedności poprzez spotkania synodalne i podróże apostolskie.

Na zakończenie arcybiskup wyraził nadzieję, że nowo ustanowione sanktuarium w Ciechanowie stanie się miejscem, z którego będzie promieniować duch dziedzictwa św. Jana Pawła II – wiary, nadziei i miłości. 

„Niech to sanktuarium stanie się dzięki Chrystusowi żywym ośrodkiem wiary, która widzi inaczej, nadziei, która widzi dalej, i miłości, która widzi głębiej” – zakończył.

Parafię Matki Bożej Fatimskiej erygował 3 września 1996 r. biskup płocki Zygmunt Kamiński, tworząc ją z części ciechanowskich parafii pw. św. Józefa i św. Tekli. Poświęcenie kościoła odbyło się 13 maja 2011 r. – był to pierwszy w Polsce kościół dedykowany bł. Janowi Pawłowi II. Uroczystościom przewodniczył biskup Piotr Libera, który poświęcił ołtarz, pobłogosławił ambonę i przekazał relikwie papieża Polaka.

Projektantem świątyni był Jacek Jaśkowiec, konstruktorem Aleksander Bońkowski, a głównym wykonawcą firma Konwestur Wiesława Konieckiego i Jana Turadka. W latach 2008–2011 wystrój kościoła wykonali artyści z Poznania: Bronisław Mytych (malowidła Drogi Krzyżowej, obraz św. Jana Pawła II i scena objawień fatimskich w prezbiterium), a pozostałe malatury – Leszek i Krzysztof Urbanowiczowie.

W 2017 r. powstała w świątyni kaplica adoracji dedykowana św. Janowi Pawłowi II, której wystrój zaprojektowała siostra Marystella. Kościół powstał jako wotum wdzięczności za dwa tysiące lat chrześcijaństwa, pontyfikat Jana Pawła Wielkiego oraz peregrynację figury Matki Bożej Fatimskiej.

Źródło: KAI

1 / 1

reklama