reklama

Polacy w obronie granic. Poradnik Ordo Iuris dla patroli obywatelskich

Z racji natężonego napływu do Polski imigrantów docierających głównie przez granicę polsko-niemiecką, wielu obywateli zdecydowało się na podjęcie tzw. patroli obywatelskich na terenach przygranicznych. Instytut Ordo Iuris opublikował poradnik wyjaśniający najważniejsze kwestie prawne dotyczące tej problematyki.

MK

dodane 09.07.2025 20:03

Autorzy publikacji wskazują, że nielegalne przekroczenie granicy stanowi wykroczenie z art. 49a Kodeksu wykroczeń, a używanie do tego groźby, przemocy, podstępu lub współpracowanie w tym celu z innymi osobami stanowi przestępstwo z art. 264 Kodeksu karnego. Instytut wskazuje na co powinny zwrócić uwagę osoby broniące granicy, aby im samym nie przypisywano popełnienia przestępstwa lub wykroczenia.

Poradnik wskazuje na  przepisy prawa, o których należy szczególnie pamiętać w trakcie obywatelskiego „patrolowania” pogranicza. Należą do nich m.in. przepisy dotyczące możliwości naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza czy znieważenia funkcjonariusza. Autorzy przypominają również, że osoba, która w obronie koniecznej odpiera zamach na jakiekolwiek cudze dobro chronione prawem, chroniąc bezpieczeństwo lub porządek publiczny, korzysta z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.

Ordo Iuris wskazuje również, co należy robić w sytuacji zaobserwowania możliwości popełnienia czynu zabronionego, np. nielegalnego przekraczania granicy. Prawnicy opisują kwestie związane z możliwością ujęcia sprawcy i użycia wobec niego siły fizycznej. W poradniku przedstawiono także, w jaki sposób można utrwalać przebieg czynu zabronionego. Autorzy wskazują również, co zmieni w tym zakresie (jeśli faktycznie nastąpi) uznanie przejść granicznych za obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa.

Ordo Iuris zwraca także uwagę na zagadnienia związane z postępowaniami karnymi i wykroczeniowymi, do których mogą zostać włączeni obrońcy granic. Ordo Iuris podkreśla przede wszystkim fakt, że działania obywateli mają stanowić wsparcie dla wysiłków służb działających na granicy.

Poradnik można pobrać TUTAJ.

Źródło: Ordo Iuris

1 / 1

reklama