Prezydent RP Andrzej Duda złożył wieniec pod pomnikiem Bolesława Chrobrego i odsłonił w podziemiach katedry gnieźnieńskiej tablicę upamiętniającą koronacje dwóch pierwszych królów Polski – Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta. W ten sposób przed sobotnią żałobą narodową rozpoczęły się rocznicowe obchody.
W Gnieźnie rozpoczęły się 25 kwietnia państwowe obchody 1000-lecia pierwszych koronacji królewskich w katedrze gnieźnieńskiej. Ze względu na śmierć i sobotni pogrzeb papieża Franciszka oraz ogłoszoną tego dnia żałobę narodową, ich program został nieco zmieniony. Uroczystości z udziałem głowy państwa oraz posłów i senatorów przesunięto z soboty 26 kwietnia na piątek 25 kwietnia.
Dwie koronacje w 1025 r.
Krótka wizyta Andrzeja Dudy na gnieźnieńskim Wzgórzu Lecha, a więc w miejscu, skąd „Polska rosła”, rozpoczęła się od złożenia wieńca pod pomnikiem Bolesława Chrobrego. Następnie Prezydent RP razem z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem przeszli do bazyliki prymasowskiej na krótką modlitwę przy relikwiach św. Wojciecha – głównego patrona Polski.
Ostatnim punktem tej części wizyty było odsłonięcie w podziemiach katedry gnieźnieńskiej tablicy upamiętniającej koronacje królewskie Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta.
Tablica umieszczona jest przy wyjściu z podziemi, gdzie zachowały się relikty pierwszych świątyń zbudowanych na Wzgórzu Lecha przez Mieszka I i Bolesława Chrobrego, w tym katedry koronacyjnej. Napis na tablicy przypomina, iż dwie pierwsze koronacje Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta w katedrze gnieźnieńskiej potwierdziły suwerenność naszej Ojczyzny, umacniając miejsce narodu polskiego w chrześcijańskiej Europie.
W południe w gnieźnieńskiej Hali im. Mieczysława Łopatki rozpocznie się wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu RP z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Donalda Tuska i Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
Kościelne obchody jubileuszu rozpoczną się w sobotę 26 kwietnia wieczorem, celebracją w katedrze gnieźnieńskiej I Nieszporów o św. Wojciechu pod przewodnictwem metropolity warszawskiego abp. Adriana Galbasa. Głównym punktem uroczystości będzie niedzielna suma odpustowa pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Kazimierza Nycza.
Gniezno w centrum
Jubileusz 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta to kolejne obchody znaczących rocznic historycznych po świętowanym w 2016 roku 1050-leciu Chrztu Polski i obchodzonej w 2017 roku 600. rocznicy prymasostwa polskiego. Te trzy dziejowe wydarzenia były ściśle związane z Gnieznem będącym w państwie Piastów ważnym ośrodkiem politycznym i duchowym. Tym drugim pozostało Gniezno przez całe dzieje Polski ze względu na obecność w katedrze gnieźnieńskiej relikwii św. Wojciecha. Ciało męczennika sprowadził do Gniezna w 997 roku Bolesław Chrobry. W 1000 roku do jego grobu pielgrzymował cesarz Otton III, ogłaszając podczas słynnego Zjazdu Gnieźnieńskiego utworzenie przez papieża Sylwestra II archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej z trzema podległymi biskupstwami w Krakowie, Wrocławiu i Kołobrzegu – pierwszej samodzielnej organizacji kościelnej na ziemiach polskich, która znacznie umocniła młode państwo polskie także w wymiarze politycznym.
Zjazd gnieźnieński był również przełomem w staraniach Bolesława Chrobrego o koronę. Niektórzy historycy za koronację uznawali opisany przez Galla Anonima gest nałożenia przez Ottona III na głowę Bolesława Chrobrego cesarskiego diademu. Zdaniem większości było to jednak mające rangę symbolu wyróżnienie potwierdzające status Bolesława jako samodzielnego władcy chrześcijańskiego i cesarskiego sprzymierzeńca. Na koronację książę polański musiał czekać jeszcze ćwierć wieku, a finalizację starań zatrzymała przedwczesna śmierć Ottona III (zmarł 1002 r.) i papieża Sylwestra II (zmarł 1003 r.). Następca młodego cesarza – Henryk II nie był Bolesławowi Chrobremu przychylny, a wzajemnych relacji nie poprawiała wieloletnia wojna. Dopiero więc śmierć cesarza w 1024 roku i dokonana w tym samym czasie zmiana na tronie papieskim przyniosła sposobną chwilę.
Pamiętna wiosna
Bolesław Chrobry koronował się w 1025 roku. Historycy są dość zgodni w kwestii daty dziennej i miejsca. Uroczystość odbyła się w Wielkanoc 18 kwietnia lub w uroczystość św. Wojciecha 23 kwietnia. Terminem branym pod uwagę, choć zdecydowanie rzadziej, są również Zielone Świątki, które w 1025 roku przypadały 6 czerwca (17 czerwca Bolesław zmarł). Miejscem była prawie na pewno katedra gnieźnieńskie – kościół arcybiskupów gnieźnieńskich, którzy mieli prawo i przywilej namaszczenia króla. W 1025 roku arcybiskupem gnieźnieńskim był bliżej nieznany Hipolit. On również koronował jeszcze w tym samym roku, najprawdopodobniej na Boże Narodzenie, syna Bolesława Mieszka II Lamberta i jego żonę Rychezę, pierwszą królową Polski.
Źródło: KAI
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.