reklama

Krzysztof Stanowski pobił rekord. 4 miliony podpisów w cztery dni! Znamy nazwiska kandydatów na prezydneta

Krzysztof Stanowski zgłosił do PKW swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich wraz z podpisami poparcia dla niego. Zebrał 4 miliony podpisów. Według danych ze strony PKW w wyborach prezydenckich wystartuje 17 kandydatów.

AS

dodane 04.04.2025 20:07

Jako pierwszego Komisja zarejestrowała Sławomira Mentzena, kandydata Konfederacji i współprzewodniczącego tej partii, będącego z zawodu ekonomistą. Mentzen poinformował, że zebrał 250 tys. podpisów z poparciem. PKW zarejestrowała także kandydata Koalicji Obywatelskiej, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Pod jego kandydaturą zebrano ponad milion podpisów. Na urząd prezydenta kandyduje także Karol Nawrocki – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość. Pod poparciem dla jego kandydatury zebrano ponad 1,3 mln podpisów.  Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia złożył w PKW 400 tysięcy podpisów poparcia.

Ostatniego możliwego dnia podpisy poparcia dla swojej kandydatury złożyli także przedsiębiorca Paweł Tanajno oraz dziennikarz Krzysztof Stanowski. Przed  siedzibą PKW powiedział, że jego komitet pobił rekord w liczbie zebranych podpisów, bo są ich 4 miliony. Jak podkreślił, zebranie tych podpisów zajęło „cztery dni”.

Jednocześnie Stanowski stwierdził, że teraz wyzwaniem jest „jak sprawić, by zniechęcić cztery miliony osób do głosowania” na niego, bo on nie chce żadnych głosów, a zależało mu jedynie na uzbieraniu podpisów. Wyjaśnił, że było mu to potrzebne m.in., by jako zarejestrowany kandydat mógł uczestniczyć w telewizyjnej debacie kandydatów na prezydenta. Wyraził nadzieję, że zostanie na taką debatę zaproszony.

Ogłaszając pod koniec stycznia zamiar startu w wyborach prezydenckich, Stanowski stwierdził, że chce „w krzywym zwierciadle pokazać, jak wygląda ten prezydencki wyścig”. Odpowiadając na pytania dziennikarzy Stanowski mówił m.in. że głosi te poglądy, które w danej chwili mogą przysporzyć mu głosów poparcia i jest „w stanie nakłamać na każdy temat i wygłosić każde zdanie, jeśli tylko społeczeństwo tego oczekuje”.

 Zanim jednak dowiózł swoje podpisy do PKW, wystąpił przed swoimi fanami przed wejściem do stacji metra Centrum. Tak ogłosił swoje wyborcze „obietnice”.

„Skrócimy czas ciąży z dziewięciu do siedmiu miesięcy. Współczesna medycyna na to pozwala. Inkubator w każdej gminie! Temat gorący w tej kampanii, nie może go zabraknąć również dzisiaj. Legalna aborcja do 14. roku życia. Dzięki temu rodzice będą mogli podjąć świadomą decyzję, czy są gotowi na trud rodzicielstwa, zarówno psychicznie jak i finansowo. Natomiast młode, już wykształcone stanowczo zarodki, trzynasto-czternasto-letnie zarodki nauczą się odpowiedzialności i szacunku do starszych. Program 1 za 2. Słyszeliście o tym? Moi konkurenci mówią o tym bardzo dużo. Ja też mam program 1 za 2. Każda regulacja wprowadzona do polskiego prawa będzie wymagała dodania jeszcze dwóch dodatkowych regulacji. Dzięki tej prostej regulacji liczba paragrafów otaczających nas opieką wzrośnie. Na pewno jesteście zmęczeni tym, że politycy zawłaszczają stołki w spółkach Skarbu Państwa. Też mam tego dosyć. Spółki Skarbu Państwa dla każdego, a nie tylko dla polityków i dla ich rodzin. Każdy będzie mógł zatrudnić się na stacji Orlen lub w kolekturze Lotto” – mówił dziennikarz Kanału Zero.

W wyborach wystartuje też kandydatka Lewicy, wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat. Pod jej kandydaturą zebrano 419 tysięcy podpisów z poparciem. Zarejestrowany został też poseł kandydat partii Razem Adrian Zandberg – pod jego kandydaturą zebrano 180 tys. podpisów z poparciem.

O prezydenturę powalczy także była posłanka Sojuszu Lewicy Demokratycznej, ekonomistka Joanna Senyszyn. Obecnie jest dziennikarką w Tygodniku „Fakty po Mitach”.

Kolejny zarejestrowany kandydat, Artur Bartoszewicz, zebrał przy pomocy strony internetowej 160 tys. podpisów. Bartoszewicz to z wykształcenia ekonomista, nauczyciel akademicki w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Kandydat Bezpartyjnych samorządowców, z zawodu prawnik, Marek Woch poinformował, że zebrał 100 tys. podpisów poparcia.

Wykluczony z Konfederacji Grzegorz Braun również został zarejestrowany przez PKW w wyborach prezydenckich. Deklarowana liczba podpisów zebrana pod kandydaturą posła do Parlamentu Europejskiego wynosi 170 tysięcy.

Komitet Macieja Maciaka (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju), który również ubiega się o start w wyborach, został wezwany do usunięcia wad zgłoszenia. Na zatwierdzenie czekają kandydatury: Marka Jakubiaka (posła koła Wolni Republikanie), Dawida Jackiewicza (byłego posła PiS, w latach 2015-16 ministra skarbu państwa w rządzie Beaty Szydło), Wiesława Lewickiego (działacza niemieckiej polonii) i Romualda Starosielca (kandydat Ruchu Naprawy Polski).

W poprzednich wyborach prezydenckich w roku 2020 roku PKW zarejestrowała 11 kandydatów: Andrzeja Dudę; Rafała Trzaskowskiego; Szymona Hołownię; Krzysztofa Bosaka; Władysława Kosiniaka - Kamysza; Roberta Biedronia; Józefa Żółtka; Marka Jakubiaka; Jana Tanajno; Włodzimierza Witkowksiego; Mariusza Piotrowskiego.

Źródło: PAP

1 / 1

reklama