reklama

Jerozolima: modlitwa o pokój przy grobie Matki Bożej

W Jerozolimie główne obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyły się w Getsemani. Maryi zawierzono przyszłość pokoju w Ziemi Świętej oraz los prześladowanych na Bliskim Wschodzie chrześcijan.

Beata Zajączkowska - Ziemia Św

dodane 16.08.2019 09:04

Obchody zakończy wieczorna procesja do grobu Matki Bożej, gdzie łacińscy katolicy mogą sprawować liturgię tylko raz do roku, właśnie we Wniebowzięcie.

„Na tę maryjną uroczystość do Jerozolimy z roku na rok przybywa coraz więcej pielgrzymów z całego świata” – mówi Radiu Watykańskiemu o. Benito José Choque, gwardian franciszkańskiej wspólnoty w Getsemani, która organizuje obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Franciszkanin zauważa, że obchody pomagają wiernym odkryć ścisły związek między Maryją, a cierpiącym Jezusem, ponieważ Kościół Grobu Najświętszej Maryi Panny znajduje się nieopodal Getsemani. Zgodnie z obowiązującą od wieków zasadą status quo podziemnym kościołem opiekują się mnisi greccy (prawosławni z Patriarchatu Jerozolimskiego) i ormiańscy, a katolicy mogą sprawować tam liturgię tylko raz do roku.

    “Wspólnota chrześcijańska Jerozolimy wraz z pielgrzymami z całego świata rozpoczyna obchody Wniebowzięcia maryjną wigilią modlitewną. Kończy się ona procesją do Bazyliki Konania, podczas której niesiona jest figura Maryi i czytane są teksty mówiące o Wniebowzięciu – mówi papieskiej rozgłośni o. Choque. – W samą uroczystość Kustosz Ziemi Świętej sprawuje Eucharystię, której w tym roku towarzyszyła szczególna modlitwa o pokój. Cały Bliski Wschód i Ziemia Święta to region bardzo doświadczony, to ziemia, której mieszkańcy doznają ogromnego cierpienia, szczególnie chrześcijanie. Stąd nasze wołanie o pokój i pojednanie. Istniejące napięcia nie wpływają na bezpieczeństwo pielgrzymów. Jako franciszkanie apelujemy do pątników z całego świata, by się nie obawiali i licznie przybywali nawiedzać miejsca święte.”

Źródło: www.vaticannews.va

1 / 1

reklama