reklama

Celestyn i Grzegorz na wchodzie, Leon XIII na Lateranie. Nie tylko Franciszek będzie pochowany poza Watykanem

Od 1914 r. wszyscy papieże byli chowani w podziemiach Bazyliki św. Piotra. Wcześniej nie zawsze tak było. W grotach watykańskich pochowano mniej niż połowę następców Rybaka z Galilei.

Karol Darmoros

dodane 24.04.2025 17:03

Papież Franciszek jeszcze za życia zadecydował, że po śmierci jego ciało nie zostanie złożone w Grotach Watykańskich, lecz w Bazylice Matki Bożej Większej – jednym z najstarszych kościołów maryjnych Rzymu, do którego był głęboko przywiązany. To przed ikoną „Salus Populi Romani” modlił się przed każdą podróżą apostolską i tam udał się już w pierwszym dniu pontyfikatu. Decyzja ta może wydawać się nietypowa, ale w rzeczywistości nie jest bezprecedensowa.

Rzym pełen papieskich grobów

W historii Kościoła było 266 papieży, z czego około 90 spoczywa w Bazylice św. Piotra. Groby pozostałych rozrzucone są po całym Rzymie – i nie tylko. W Bazylice św. Jana na Lateranie spoczywa 22 papieży, u Matki Bożej Większej – 7, w Santa Maria sopra Minerva – 5, podobnie jak w Bazylice św. Wawrzyńca za Murami. Poza Watykanem papieży pochowano również w Bazylice św. Pawła za Murami, w Bazylice Świętych Dwunastu Apostołów.

Ostatnim papieżem pochowanym poza Watykanem jest zmarły w 1903 roku Leon XIII. Papież przełomu XIX i XX wieku, autor słynnej encykliki „Rerum novarum”, jest pochowany w Bazylice św. Jana na Lateranie, choć początkowo, przez ponad 20 lat, jego szczątki spoczywały w tymczasowym grobowcu w Bazylice św. Piotra. 

Papieże z dala od Rzymu

W średniowieczu wielu papieży spoczęło jednak daleko od Wiecznego Miasta.

Papież Celestyn V, który abdykował w 1294 roku, został pochowany w Sulmonie w regionie Abruzja na wschodnim wybrzeżu obecnych Włoch.

Benedykt XII i Jan XXII spoczywają w Awinionie, gdzie tymczasowo mieściła się siedziba papiestwa.

Nawet ostatni przed Benedyktem XVI papież, który zrezygnował – Grzegorz XII – został pochowany w Recanati w prowincji Marche na wschodzie Półwyspu Apenińskiego.

Powrót do korzeni

Jak zauważa w rozmowie z Catholic News Agency ks. Roberto Regoli z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, tradycja chowania papieży w Bazylice św. Piotra nie sięga samych początków chrześcijaństwa. Pierwsi papieże byli chowani w katakumbach lub prostych grobowcach na obrzeżach miasta. Dopiero od V wieku zwyczaj ten zyskał trwałość, a od średniowiecza – rangę niemal obowiązku.

Zwyczajowi chowania zmarłych papieży w podziemiach bazyliki sprzyjało to, że w 1950 r. badania archeologiczne potwierdziły prawdziwość znajdującego się tu grobu św. Piotra. Możemy zatem mieć pewność, że jego następcy zostaną pochowani obok niego.

Takie rozwiązanie nie jest jednak koniecznością.

Źródło: vaticannews.va/pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.

1 / 1

reklama