reklama

Panie, naucz nas modlić się…

Panie, naucz nas modlić się…

Modlitwa, podobnie jak ludzkie życie jest niepowtarzalna. Niektórzy traktują ją jako nudny obowiązek. Dla innych jest spontanicznym porywem serca, który w zależności od nastroju pojawia się lub znika. W swej istocie jest ona spotkaniem osobowym, którego źródłem jest Bóg i Jego miłość do nas. Niezbędna w modlitwie jest wiara, czyli przylgnięcie człowieka do Boga całą swoją istotą. Dotyczy więc intelektu, woli, uczuć, relacji międzyludzkich, historii życia, a także naszych ciał i stosunku do stworzonego świata.

Modlitwy nie można nauczyć się raz na zawsze. Aby była żywa, a nie tylko mechanicznym powtarzaniem tekstów, musi być stale pielęgnowana, na wzór relacji międzyludzkich. O modlitwie możemy mówić wiele, ale dopiero wówczas, gdy nie tylko o niej mówimy, ale nade wszystko staramy się rozmawiać z Bogiem, wchodzimy na drogę modlitwy.

Ewangelista Łukasz napisał, że „Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się…»” (11,1).

Nie dowiadujemy się dzisiaj gdzie modlił się Jezus. To dla nas wskazówka, że każde miejsce może być przestrzenią dialogu z Bogiem. Dom, szkoła, praca, kino, teatr, restauracja, ulica, samochód, autobus, świat realny i wirtualny… Każdy też czas jest właściwy, aby się modlić. Apostołowie chcą zacząć modlitwę wówczas, gdy Jezus ją zakończył. Wcześniej nie przeszkadzali Jemu swoimi prośbami. Patrzyli jak się modli. A zatem Jezus naucza modlitwy nie tylko dyktując uczniom i nam tekst do odmawiania, ale modląc się. Zresztą zostaje uznany za eksperta w modlitwie właśnie dzięki temu.

Prośba o nauczenie modlitwy już jest modlitwą. Odpowiedzią Jezusa na nią jest Modlitwa Pańska - „Ojcze nasz”. Jej wyjątkowość, poza tym, że nauczył nas jej sam Bóg – Człowiek, nie jest zawarta w samych słowach, ale w postawie zaufania dziecka wobec kochającego Ojca. Bóg troszczy się o nas, choć On i my nadajemy często na innych częstotliwościach. Celem modlitwy jest dostrojenie naszego życia do Bożych fal. Modlitwa różańcowa jest uprzywilejowaną ku temu okazją.

1 / 1

reklama