15
maja
poniedziałek
6. wielkanocny
Rok liturgiczny: A/I
Pierwsze czytanie:
Dz 16, 11-15
Psalm responsoryjny:
Ps 149
Werset przed Ewangelią:
J 15, 26b. 27a
Ewangelia:
J 15, 26-27;16,1-4a

Patroni:

  • św. Piotr, Andrzej, Paweł i Dionizja ,
  • św. Kasjusz i Wiktoryn,
  • św. Symplicjusz,
  • św. Achilleus,
  • św. Retycjusz,
  • św. Elesbaan,
  • św. Caleb lub Elesbaan,
  • św. Seweryn,
  • św. Rupert z Bingen,
  • św. Witesind,
  • św. Izydor,
  • bł. Andrzej Abellon

Liturgia na dzień 2023-05-15:

Pierwsze czytanie

Dz 16, 11-15
Czytanie z Dziejów Apostolskich

Odbiwszy od lądu w Troadzie, popłynęliśmy wprost do Samotraki, a następnego dnia do Neapolu, stamtąd zaś do Filippi, głównego miasta tej części Macedonii, które jest rzymską kolonią.

W tym mieście spędziliśmy kilka dni. W szabat wyszliśmy za bramę nad rzekę, gdzie – jak sądziliśmy – było miejsce modlitwy. I usiadłszy, rozmawialiśmy z kobietami, które się zeszły.

Przysłuchiwała się nam też pewna „bojąca się Boga” kobieta z miasta Tiatyry, imieniem Lidia, która sprzedawała purpurę. Pan otworzył jej serce, tak że uważnie słuchała słów Pawła. Kiedy została ochrzczona razem ze swym domem, zwróciła się z prośbą: «Jeżeli uważacie mnie za wierną Panu, przyjdźcie do mego domu i zamieszkajcie w nim». I wymogła to na nas.

Psalm responsoryjny

Ps 149
Psalm (Ps 149, 1b-2. 3-4. 5-6a i 9b (R.: por. 4a))

Pan w swoim ludzie upodobał sobie
Albo: Alleluja

Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
głoście Jego chwałę w zgromadzeniu świętych.
Niech się Izrael cieszy swoim Stwórcą, *
a synowie Syjonu radują swym Królem.

Pan w swoim ludzie upodobał sobie
Albo: Alleluja

Niech imię Jego czczą tańcem, *
niech grają Mu na bębnie i cytrze.
Bo Pan swój lud miłuje, *
pokornych wieńczy zwycięstwem.

Pan w swoim ludzie upodobał sobie
Albo: Alleluja

Niech święci cieszą się w chwale, *
niech się weselą przy uczcie niebieskiej.
Chwała Boża niech będzie w ich ustach; *
to jest chwałą wszystkich Jego świętych.

Pan w swoim ludzie upodobał sobie
Albo: Alleluja

Werset przed Ewangelią (Alleluja)

J 15, 26b. 27a
Alleluja, alleluja, alleluja

Świadectwo o Mnie da Duch Prawdy
i wy także świadczyć będziecie.

Alleluja, alleluja, alleluja

Ewangelia

J 15, 26-27;16,1-4a
Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Gdy przyjdzie Paraklet, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On zaświadczy o Mnie. Ale wy też świadczycie, bo jesteście ze Mną od początku.

To wam powiedziałem, abyście się nie załamali w wierze. Wyłączą was z synagogi. Ale nadto nadchodzi godzina, w której każdy, kto was zabije, będzie sądził, że oddaje cześć Bogu. Będą tak czynić, bo nie poznali ani Ojca, ani Mnie. Ale powiedziałem wam o tych rzeczach, abyście, gdy nadejdzie ich godzina, pamiętali, że Ja wam o nich powiedziałem».

Jeżeli chcesz, aby codzienne czytania były dostępne na Twojej stronie, umieść w niej następujący kod:

Wybierz dzień:

Paraklet

ks. Arkadiusz Nocoń ks. Arkadiusz Nocoń

Gdy przyjdzie Paraklet”. Niejeden z nas zdumiał się pewnie, gdy w czasie Liturgii Słowa usłyszał o Paraklecie, przyzwyczajeni bowiem jesteśmy do Ducha Świętego Pocieszyciela. Rzeczywiście, zupełnie niedawno nasi bibliści i liturgiści zaproponowali, a biskupi tę sugestię przyjęli, aby w Lekcjonarzu zamiast Pocieszyciela, pojawił się właśnie Paraklet. Uznano, że Pocieszyciel zubaża znaczenie greckiego terminu Paraklet, który, owszem, oznacza Pocieszyciela, ale również Obrońcę, Adwokata, Ducha Prawdy, Kogoś, kto uzdalnia do dobra. Więcej, na gruncie chrześcijańskim Paraklet, to Ktoś, kto przemienia nas w Jezusa – przebóstwia nas! Dzięki Parakletowi, mówiąc obrazowo, mamy szansę tak upodobnić się do Syna Bożego, że gdy staniemy przed bramą nieba św. Piotr „pomyli się” i „weźmie nas za Jezusa”, wpuszczając tym samym do raju.

On zaświadczy o Mnie”. Otrzymujemy Ducha Świętego Parakleta po to więc, aby wypełnić naszą misję: zbawić się, czyli otrzymać mieszkanie, które Jezus przygotował dla nas w niebie (por. J 14, 2) i dać o Jezusie świadectwo: w Judei, w Samarii, i aż po krańce świata (por. Dz 1, 8). Po raz pierwszy otrzymaliśmy Parakleta w momencie chrztu świętego (dla naszego uświęcenia), każde więc dobro, które czynimy jest Jego owocem. Po raz drugi otrzymaliśmy Parakleta w sakramencie bierzmowania, dla głoszenia Jezusa światu. Dlaczego w nas nie działa? – można by zapytać. Dlaczego ten sakrament nazywany jest potocznie sakramentem pożegnania z Kościołem? Dlatego, że jak słusznie ktoś zauważył, do wielu znaczeń słowa Paraklet należałoby dodać jeszcze to jedno – jest gentelmanem! Nie przychodzi tam, gdzie go nie chcą i do nikogo na siłę się nie wprasza. Do tego stopnia szanuje naszą wolność, że nie uczyni niczego wbrew nam. Pierwszym warunkiem naszego uświęcenia i naszej odwagi w dawaniu świadectwa o Jezusie jest pozwolić Parakletowi w nas działać.

Duch Prawdy”. To Jego właśnie Ducha Prawdy, boi się szatan (ojciec kłamstwa i zabójca, por. J 8, 44), to Jego nie potrafi znieść, a w konsekwencji również tych, w których Duch Prawdy żyje i działa. Od samego więc początku będzie chrześcijan oskarżał i zabijał, za to, że wykradli ciało Jezusa, że podpalili Rzym, że szerzą ciemnotę, że kobietom gotują piekło, itd. W konsekwencji chrześcijanie są i dzisiaj najbardziej dyskryminowaną i prześladowaną religią na świecie: każdego roku ginie około 150 tysięcy naszych braci i sióstr! Skąd ta nienawiść? Do naszej rodaczki, która samotnie opływała ziemię, podszedł w jednym z portów mężczyzna, by powiedzieć jej, że ją nienawidzi. Gdy zapytała go dlaczego, bo nigdy wcześniej się nie spotkali, odpowiedział, że za to właśnie, co robi, a czego on nie może … Skąd nienawiść do chrześcijan? Że kierowani Duchem Prawdy żeglujemy ku Światłu, ku Życiu, ku Szczęściu, czego zły już nie może.