Rzym: konferencja o bł. ks. Władysławie Bukowińskim

23 listopada w Auli św. Jana Pawła II przy kościele św. Stanisława Biskupa w Rzymie odbyła się zorganizowana przez polską ambasadę przy Stolicy Apostolskiej konferencja poświęcona bł. ks. Władysławowi Bukowińskiemu.

 Na konferencji wspominano również innych kapłanów, którzy podobnie jak on byli ofiarami represji władz radzieckich.

Wyjątkowość spotkania podkreślały niezwykłe relikwie pokazane na okolicznościowej wystawie. Wśród nich był m.in. ornat używany przez błogosławionego kapłana. Mówi jeden z prelegentów, redaktor Gościa Niedzielnego Andrzej Grajewski.

„Przy okazji wykładu na temat postaci bł. Władysława Bukowińskiego zostały zaprezentowane niezwykłe relikwie: jego oryginalny ornat, stuła i torba, które zostały przywiezione z Karagandy w Kazachstanie w 1981 r. przez ks. prof. Mariana Radwana i są przechowywane w Rzymie w Domu Polskim przy Via Cassia. Myślę, że niewielu ludzi wie, iż tak cenne relikwie tego nowego błogosławionego, jednego z najpiękniejszych, jacy pojawili się na polskim firmamencie, zostały zaprezentowane. I to robiło ogromne wrażenie. Muszę powiedzieć, że było dla mnie wzruszające mieć za plecami jego oryginalny ornat, prawdopodobnie jedyny, jakiego używał, bo on na kilku zdjęciach jest wyłącznie w tym ornacie. I myślę, że wielu ludzi też tak to odbierało” – powiedział Grajewski.

Na konferencji mówiono także o innych polskich duchowych, którzy doświadczyli różnego rodzaju represji ze strony władz sowieckich. W kontekście  księży z diecezji włocławskiej zagadnienie to podjął historyk Kościoła ks. Antoni Poniński.

lg/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama