Kościół włączy się w przygotowania do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości

O propozycjach konkretnych inicjatyw będą rozmawiać hierarchowie na spotkaniu Rady Biskupów Diecezjalnych, które odbędzie się jutro na Jasnej Górze.

Niebawem ma zostać powołany Komitet Obchodów Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Mówi o tym podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa o rocznicowych uroczystościach.

Parlament uchwalił ustawę, dostrzegając wagę wydarzeń z 1918 roku i wysiłków Ojców Niepodległości oraz „doceniając wkład, jaki w odzyskanie niepodległości wniosła generalicja Wojska Polskiego i duchowieństwo różnych wyznań, w tym szczególnie Kościoła Katolickiego”.

Główne obchody przypadną oczywiście w przyszłym roku ze szczególnym akcentem na dzień 11 listopada, ale zadaniem Komitetu jest koordynować zadania upamiętniające rocznicę niepodległości przez cztery lata (2017-2021).

Zadaniem Komitetu jest też inicjowanie współpracy między organami władzy państwowej, samorządami, Kościołami i związkami wyznaniowymi oraz organizacjami społecznymi zainteresowanymi aktywnym udziałem w obchodach.

„Jestem w kontakcie z kancelarią Marszałka Sejmu i Marszałka Senatu oraz z Kancelarią Prezydenta RP, aby wspólnie ze stroną państwową podjąć odpowiednie kroki, by organizacja wspólnych wydarzeń mogła jak najbardziej służyć godnemu przeżyciu tej rocznicy” - mówi sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Artur Miziński.

Jak dodał, można tu się oprzeć na pozytywnych doświadczeniach ubiegłorocznych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, a Kościół będzie się angażować na miarę „potrzeb i możliwości”.

W skład Komitetu, z inicjatywy prezydenta RP, wejdą marszałkowie Sejmu i Senatu, premier i podlegli mu niektórzy ministrowie, prezes IPN oraz przedstawiciele partii politycznych, a także osoby wskazane przez prezydenta spośród przedstawicieli Kościołów i związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osób szczególnie zasłużonych dla państwa.

lk (KAI) / Warszawa

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama