Wiedeń: Bp Dec z pielgrzymką parlamentarzystów i samorządowców

Duszpasterstwo Parlamentarzystów i Samorządowców Diecezji Świdnickiej zorganizowało w dniach od 22 do 24 września 2017 roku pielgrzymkę do Wiednia. Okazją były obchody 334. rocznicy odsieczy wiedeńskiej.

Bp Ignacy Dec wspólnie z pielgrzymką parlamentarzystów i samorządowców modlił się na Kahlenbergu o przetrwanie chrześcijańskiej Europy.

Jednym z najważniejszych punktów pielgrzymki była wizyta na wzgórzu Kahlenberg, gdzie biskup świdnicki Ignacy Dec odprawił dla pielgrzymów Mszę Świętą. Jest to ważne miejsce dla historii Europy, którego znaczenie jest niedoceniane w Polsce. Z tego wzgórza w 1683 r. król Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą z Turkami o Wiedeń.

W homilii hierarcha m.in. podkreślił, że to sam król zwycięstwo chrześcijańskiej armii przypisał Bogu, parafrazując znane zawołanie: „Przyszedłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył”.

Biskup zauważył, że już w 17. wieku były plany przekształcenia Europy w kalifat. Z Wiednia wojska muzułmańskie miały pójść na Rzym, w którym bazylika św. Piotra miała zostać przekształcona na meczet. Wówczas na przeszkodzie stanęło polskie wojsko.

– Obecnie również mamy ważny i niebezpieczny czas. Znów widzimy zagrożenie cywilizacji chrześcijańskiej w Europie – mówił bp Ignacy Dec. – Chrześcijaństwo i Islam, dwie kultury i dwie religie absolutnie nie są do pogodzenia bo opierają się na odmiennych zasadach - dodał.

Hierarcha nawiązując do zwycięstwa polskiego króla zaznaczył, że obecnie również możemy wiele zrobić. – Nie jesteśmy potęgą militarną ani ekonomiczną w Europie, ale możemy być potęgą duchową i potęgą zasad – mówił. – Modlimy się tu aby nasza cywilizacja przetrwała - apelował.

W pielgrzymce udział brało ponad 40 samorządowców z diecezji świdnickiej, wójtów, burmistrzów, radnych i pracowników jednostek samorządowych, którzy już po raz drugi wspólnie ze swymi kapłanami uczestniczyli w podobnym wydarzeniu.

ks. Sławomir Augustynowicz / Wiedeń


Zdjęcie: St Josefskirche Kahlenberg Wien autor: Manfred Werner - Tsui, CC BY-SA 3.0

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama