Bp Dec: Mama to osoba, która słowu kocham nadaje najpełniejszą treść

Mama to nasza najbliższa osoba, która słowu kocham nadaje tu na ziemi nadaje najpełniejszą treść - powiedział bp Ignacy Dec.

8 września w uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ordynariusz diecezji świdnickiej sprawował Mszę św. na Górze Kalwarii w Bardzie z okazji 400 - lecia konsekracji Kapicy Górskiej.

Nawiązują do miejsca, w którym odbywała się Eucharystia, Góry Kalwarii, duchowny podkreślił szczególe znaczenie gór w historii zbawienia. - Na górach rozgrywały się wielkie wydarzenia. Znamy z dziejów zbawienia wyjątkowe góry na których Pan Bóg przekazywał ludziom swoją wolę. Na górach są znaki święte. Działy się tam istotne wydarzenia zachodzące między Panem Bogiem, a ludźmi. Prawo moralne dla nas zostało dane na górze – powiedział.

W kontekście obchodzonej tego dnia uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, duchowny zaapelował o szacunek i wdzięczność do wszystkich matek. - Dzisiaj dziękujemy za obecność Maki Bożej szczególnie na tej górze. Dodajmy też dziękczynienie za nasze mamy. Mama to nasza najbliższa osoba, która słowu kocham nadaje tu na ziemi nadaje najpełniejszą treść. Najbliższym przyjacielem człowieka jest dobra mama, która z natury jest wypełniona miłością do swojego dziecka - mówił bp Ignacy Dec.

Eucharystię na szczycie poprzedziła procesja modlitewna, podczas której głos zabrał o. Mirosław Grakowicz CSsR, kustosz sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej. -Znajdujemy się w szczególnym miejscu, w miejscu, które wybrała sobie Matka Boża, aby rozdzielać łaski. Wiemy, że sanktuarium bardzkie, to nie tylko bazylika, ale cała przestrzeń miasta, nad którym góruje Wzgórze Kalwaryjskie, gdzie Maryja nie powiedziała ani słowa, ale jakże wymowne było Jej objawienie. Tutaj płakała. W tym miejscu w szczególny sposób litowała się nad losem grzeszników – podkreślił duchowny.

Bardo nazywane jest bramą do Kotliny Kłodzkiej. Znajduje się tam sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej, gdzie przez wieki rozwijał się ruch pątniczy. Znajdująca się w bazylice drewniana, maryjna figura pochodzi z XI w. Jak wykazały ostatnie badania jest to najstarsza, drewniana rzeźba tego typu w Polsce. Na Górze Kalwarii w miejscu gdzie stoi Kaplica Górska według tradycji, w początkach XV wieku objawiła się Matka Boża płacząca nad ludzką niedolą. Jako pamiątkę po sobie Maryja pozostawiła na skale objawienia ślady swoich stóp i rąk. W miejscu objawień wybudowano kaplicę, jej konsekracja odbyła się 7 września 1619 roku. W sezonie letnim,  od maja do ostatniej niedzieli września, w Górskiej Kaplicy sprawowana jest Msza św. w każdą niedzielę o godz. 11.00.

ako / Bardo

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama