O przygotowaniu dzieci do I Komunii Świętej mówił bp Krzysztof Nitkiewicz w trakcie spotkania paschalnego księży, osób zakonnych i świeckich posługujących jako katecheci, które odbyło się 27 kwietnia w Sandomierzu.
Tematem wielkanocnej kongregacji katechetycznej, która odbyła się w Katolickim Domu Kultury było przygotowanie dzieci, rodziców i parafii do I Komunii Świętej. Obecny na spotkaniu bp Krzysztof Nitkiewicz przytoczył świadectwo papieża Benedykta XVI: „A z Jezusem był ze mną sam Bóg. To jest dar miłości, który ma większą wartość niż cała reszta mojego życia. Od tego dnia przyrzekłem Panu: chciałbym być zawsze z Tobą, i modliłem się: Ty bądź zawsze ze mną”.
- Ilu z nas może złożyć podobne świadectwo? Z całą pewnością powinniśmy dążyć do tego, aby każde dziecko przystępujące do I Komunii Świętej przeżyło ją w taki właśnie sposób. W duchu wiary i braterstwa z innymi, radośnie, ale przy zachowaniu należytej powagi. Słusznie krytykujemy kosztowne stroje, wymyślne prezenty czy wystawne przyjęcia, które odwracają uwagę od Pana Jezusa – mówił biskup.
Ordynariusz podkreślał, że jednak to właśnie kapłani i katecheci, mają uwolnić się w pierwszej kolejności, jak mówi papież Franciszek, od „macek konsumizmu”.
- Ojciec Święty podkreśla jednocześnie, że „kurs musi być wytoczony na Chrystusa”. Stąd nie przesłaniajmy Go sobą, trzymajmy się przepisów, bo wszelka kreatywność w tej dziedzinie powoduje zamieszanie. Niech nikt w niczym nie uchybi wielkości Misterium, jakie uobecnia się w liturgii i godności Domu Bożego – wskazywał hierarcha.
W swym wykładzie do zebranych ks. dr hab. Bogusław Migut, prof. KUL zwrócił uwagę na zagadnienia liturgiczne związane z przygotowaniem i przeżyciem uroczystości I Komunii Świętej.
- Musimy mieć świadomość, że I Komunia Święta jest jednym z sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, dlatego powinniśmy ją rozumieć w kontekście chrztu i bierzmowania. W procesie przygotowania dzieci do tego momentu kluczową rolę odgrywają rodzice. Oni w momencie chrztu zobowiązali się do wychowania dziecka w wierze. Dlatego przygotowanie dziecka to nie tylko zadanie dla katechety i księdza, ale w pierwszym rzędzie odpowiedzialność rodziców. Ich zadaniem jest troska o to, aby dziecko na co dzień żyło wiarą w swojej rodzinie, aby nie trafiało po przyjęciu Eucharystii w duchową pustkę. Stąd ważna i znacząca rola formacji rodziców – podkreślał ks. prof. Bogusław Migut.
Dr Beata Boguszewska mówiła o przygotowaniu do I Komunii Świętej ze szczególnym uwzględnieniem katechezy rodziców dzieci komunijnych. Przygotowanie w parafii, bowiem nie może się ograniczać tylko do zewnętrznego kształtu uroczystości, prób czy kwestii technicznych.
- Ma ono aktywizować rodzinę dziecka i całą wspólnotę parafialną. Można zaproponować, aby wierni modlili się za konkretne dziecko przez czas jego przygotowania do I Komunii Świętej. Sami rodzice powinni towarzyszyć dziecku w duchowym przygotowaniu. Nie można dziecka posyłać do kościoła, ale trzeba być razem z nim. Sama zaś uroczystość i Msza św. nie powinna być nadmiernie rozbudowana, ale kierować uwagę dziecka na jej istotę, czyli przyjęcie Chrystusa do serca – podkreślała dr Beata Boguszewska.
Po zakończeniu wykładów i dyskusji, w części informacyjnej poruszono podczas wielkanocnej kongregacji katechetycznej zagadnienia dydaktyczne oraz przedstawiono inicjatywy duszpasterskie.
apis / Sandomierz