Zadania komisji Ecclesia Dei przejmuje Kongregacja Nauki Wiary

Komisja zajmująca się dialogiem z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X zakończyła swoją działalność. Jej obowiązki przejmie Kongregacja Nauki Wiary

Ojciec Święty zlikwidował Papieską Komisję Ecclesia Dei, która zajmowała się dialogiem z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X oraz wiernymi i zgromadzeniami życia konsekrowanego, sprawującymi liturgię w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, czyli sprzed posoborowej reformy. Zadania Komisji przejmuje w całości Kongregacja Nauki Wiary.

W ogłoszonym dziś Motu Proprio Franciszek przypomina, że Komisja ta została ustanowiona przez św. Jana Pawła II w 1988 r., aby ułatwić zachowanie pełnej jedności kościelnej kapłanom, seminarzystom oraz wspólnotom zakonnym, związanym z Bractwem założonym przez abp. Marcela Lefebvrea.

W 2007 r. Benedykt XVI rozciągnął kompetencje Komisji na zgromadzenia zakonne przywiązane do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego i żyjące według dawnych tradycji życia konsekrowanego. Dwa lata później ten sam Papież zreorganizował tę komisję dostosowując ją do nowej sytuacji, po zdjęciu ekskomuniki z czterech biskupów konsekrowanych bez papieskiego upoważnienia przez abp. Lefebvra. Związał ją również z Kongregacją Nauki Wiary, mając na względzie, że odtąd kwestie, którymi miała się zajmować, miały charakter przede wszystkim doktrynalny. W ubiegłym roku Kongregacja Nauki Wiary wystąpiła z wnioskiem przyjętym przez Papieża, by dialog z Bractwem św. Piusa X był prowadzony bezpośrednio przez tę dykasterię.

Uzasadniając swą decyzję o likwidacji Papieskiej Komisji Ecclesia Dei Papież zauważa, że zmieniły się warunki, w których ustanowił ją św. Jan Paweł II. Ponadto ustabilizowały się zarówno życie, jak i liczba zgromadzeń zakonnych, które sprawują liturgię w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Franciszek pragnie także, aby we wspólnocie kościelnej wzrastała świadomość, że zadania i kwestie, którymi zajmowała się Komisja mają charakter głównie doktrynalny.

 
« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama