Abp Wacław Depo przypomina, że „podstawowym zadaniem Kościoła jako wspólnoty wiary jest kontynuowanie ewangelizacji prowadzącej do spotkania i daru zbawienia wszystkich w Chrystusie i przez Chrystusa”. I, że możemy sobie dzisiaj postawić pytania, dokąd zmierza człowiek? Dokąd zmierza świat, jeśli nie odnosi się do Boga?
„Dokąd zmierza świat, jeśli nie odnosi się do Boga?” - pytał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 13 czerwca przewodniczył Mszy świętej w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu. Wspólnota parafialna przeżywała tego dnia 100. rocznicę powstania. Liturgia była transmitowana przez TVP Polonia.
Abp Wacław Depo mówił w homilii, że „świat który nas otacza i który w jakiś sposób współtworzymy, zaroił się dzisiaj od tych, którzy lubią wygłaszać swoje przemówienia, idee, i przybierać pozy mędrców. Ale nie chcą wziąć osobistej odpowiedzialności za wydarzenia za które przechodzimy i za konsekwencje tych idei. To zmaganie dotyka nas, w naszej ojczyźnie, Europie i w świecie. I możemy sobie dzisiaj postawić pytanie, dokąd zmierza człowiek? Dokąd zmierza świat, jeśli nie odnosi się do Boga?” - pytał ksiądz arcybiskup. Dalej powiedział, że „Jezus był nauczycielem, ale nie takim jakim chce go dzisiaj współczesność, wchodzącą w kompromisy i wycofująca swoje tezy”. Mówił, że Jego proste przesłanie ewangeliczne jest aktualnie także i dziś. Dodał, że „Jego nauczanie nigdy nie było abstrakcyjne i oddalone od życia”.
Abp Depo powiedział również, że „podstawowym zadaniem Kościoła jako wspólnoty wiary jest kontynuowanie ewangelizacji prowadzącej do spotkania i daru zbawienia wszystkich w Chrystusie i przez Chrystusa”.
„Na progu 2000 roku postawiono wielu ludziom Kościoła zasadnicze pytanie, które będzie wciąż powracać: co jest główną przeszkodą ewangelizacji współczesnego świata? Matka Teresa z Kalkuty opowiedziała, że „ja i ty”, a św. Jan Paweł II, że „jest to uznanie grzechu za dobro, a kłamstwa za prawdę”. Tak wiele słyszy się głosów o nowej ewangelizacji. Warto pomyśleć o słowach o. Jacka Salija, który mówił, że przeważnie rozumiany ją jako termin propagowania Ewangelii, wprost jako ideologii wśród innych, czy rozszerzania Ewangelii. A ewangelizacja to dzieło doprowadzenia każdego z nas do osobistego spotkania z Chrystusem” – mówił metropolita częstochowski.
za: rm / Radom/ KAI