11 listopada o godz. 20.00 odbędzie się koncert w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. W programie: artystyczne wykonanie Mszy F-dur Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego.
Dzieło to wykonają wybitni polscy artyści: Iwona Socha, Małgorzata Walewska, Andrzej Lampert i Przemysław Firek, a także Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Chór Artos im. Skoraczewskiego, Chór Polskiego Radia oraz Górecki Chamber Choir.
Dyrygować będzie Pedro Amaral, dyrektor artystyczny Filharmonii Lizbońskiej, co stanowi symboliczną klamrę przypominającą współczesnym o pierwszym adresacie Mszy F-dur, królu Portugalii Ludwiku I.
W 2018 roku, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Msza F-dur będzie wykonywana m.in. w rzymskiej bazylice Santa Maria Maggiore i barcelońskiej katedrze Sagrada Familia stanowiąc mocne świadectwo emanującej z Polski na cały świat kultury i wiary, a jednocześnie jej trwałych związków z kulturą Europy.
***
Książę Józef Michał Ksawery Poniatowski krewny ostatniego polskiego króla, był postacią nietuzinkową – urodzony w Rzymie arystokrata, syn bratanka ostatniego polskiego króla i Włoszki, porzuciwszy nauki ścisłe, w których się kształcił, stał się cenionym śpiewakiem, obdarzonym operowym głosem a także uznanym przez współczesnych mistrzów kompozytorem, którego kunszt podziwiał sam Hector Berlioz.
Skomponował między innymi 12 oper, których premiery odbywały się na najbardziej prestiżowych scenach Europy m.in. w słynnej mediolańskiej La Scali, czy londyńskiej Covent Garden. Był także dyrygentem i dyrektorem Opery Włoskiej. Jednocześnie potrafił pełnić funkcje dyplomaty, cenionego przez władców i obdarzanego tytułami książęcymi czy godnością senatora Francji.
Msza F-dur, powstała w czasie, gdy Polska zniknęła z map Europy, a o jej prawie do wolności przekonywały świat narodowe powstania i dzieła wybitnych polskich twórców, do których autor Mszy F-Dur z cała pewnością się zaliczał.
Została napisana przez Poniatowskiego dla króla Portugalii Ludwika I i pierwotnie była przeznaczona na głosy solowe, chór i organy. Partytura tego dzieła została odnaleziona dzięki działaniom Stowarzyszenia Muzyki Polskiej w księgozbiorze British Museum. Zachwycony tym utworem Przemysław Firek, prezes Instytutu Rozwoju Kultury Polskiej postanowił nadać mu nowy uwspółcześniony blask i był pomysłodawcą instrumentalizacji Mszy F-dur na orkiestrę symfoniczną, chór i solistów.
W ramach „Projektu Poniatowski” dzieło to będzie wykonywane w największych miastach Polski, a także w miastach Europy związanych z życiem kompozytora – Rzymie, Paryżu, Lizbonie i Londynie – oraz w obu Amerykach. Można przypuszczać, że realizacja tego przedsięwzięcia spowoduje włączenie zapomnianej dziś Mszy F-dur do kanonu muzyki oratoryjnej na równi z twórczością takich gigantów sztuki jak Wolfgang Amadeusz Mozart czy Gioacchino Rossinni.
źródło: ks. Przemysław Śliwiński, archwwa.pl