Bielsko-Biała: jutro rusza 24. Festiwal Kompozytorów Polskich

Twórczości Stanisława Moniuszki, w 200. rocznicę urodzin kompozytora, poświęcony jest tegoroczny, XXIV Festiwal Kompozytorów Polskich, który rozpocznie się 3 października w Bielsku-Białej.

To najważniejsza muzyczna impreza w stolicy Podbeskidzia. Pomysłodawcą i patronem festiwalu jest zmarły 9 lat temu Henryk Mikołaj Górecki.

Festiwal zainauguruje w Bielskim Centrum Kultury opera „Halka”. Historię nieszczęśliwej miłości Góralki do panicza Janusza opowiedzą soliści Chóru i Orkiestry Opery Śląskiej w Bytomiu. Kolejnego dnia zaplanowano wręczenie nagród uczestnikom konkursu wiedzy o kompozytorze oraz koncert dla dzieci i młodzieży w sali koncertowej bielskiego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki. Na specjalny poranny koncert zaprasza także Bielskie Towarzystwo Muzyczne.

4 października w BCK publiczność usłyszy „Divertimento” na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz oraz utwory Mikołaja Góreckiego – mieszkającego i pracującego w Stanach Zjednoczonych syna patrona festiwalu: „Jasności promieniste” – małe misterium na sopran i orkiestrę smyczkową, „Divertimento” na orkiestrę smyczkową, II Koncert na flet i orkiestrę smyczkową oraz „Concerto-Notturno” na skrzypce i orkiestrę smyczkową. Wśród wykonawców: Śląska Orkiestra Kameralna i flecista János Bálint (Węgry) pod dyrekcją Roberta Kabary; zaśpiewa Agata Zubel.

Na 5 października przygotowano Galę Moniuszkowską. Fragmenty z oper Stanisława Moniuszki wykonają Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Rubena Silvy oraz sopranistki Iwona Handzlik i Anna Patrys, mezzosopranistka Małgorzata Walewska, tenor Dominik Sutowicz i bas Artur Janda.

Pomysłodawcą i patronem tej najważniejszej muzycznej imprezy w stolicy Podbeskidzia jest zmarły 9 lat temu Henryk Mikołaj Górecki. W 2003 roku przyznano mu honorowe obywatelstwo Bielska-Białej. W 1996 roku w bielskiej świątyni kompozytor po raz pierwszy dyrygował wykonaniem swej słynnej III Symfonii.

15 października 2005 roku w bielskim kościele pw. św. Maksymiliana odbyła się światowa premiera III Kwartetu Smyczkowego „Pieśni śpiewają” Góreckiego w wykonaniu Kronos Quartet. Kompozytor został wyróżniony m.in. Orderem św. Grzegorza Wielkiego – najwyższym odznaczeniem papieskim, które jest przyznawane osobom świeckim. Zmarł 12 listopada 2010 roku w wieku 77 lat.

Dotychczasowe edycje wydarzenia poświęcone były m.in. muzyce Lutosławskiego, Chopina, Kilara, Szymanowskiego, Pendereckiego, Bacewicz i Preisnera.

rk / Bielsko-Biała

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama