Pozytywny przykład księdza w grze karcianej! Powstaje gra o ojcu Brownie Chestertona

Grupa katolickich entuzjastów gier planszowych rozpoczęła kampanię, aby stworzyć grę opartą na opowieściach o ojcu Brownie autorstwa G. K. Chestertona. Twórcy mają nadzieję, że przykład godnego podziwu księdza pomoże w uporaniu się z negatywnymi stereotypami na temat duchowieństwa.

Gra nosi tytuł „Father Brown Investigations: The Death of Sir Percy Coldwell” („Dochodzenia ojca Browna: śmierć sir Percy’ego Coldwella”). Inspiracją jest fikcyjna postać stworzona przez Chestertona – ksiądz Brown, który rozwiązuje przestępstwa za pomocą dedukcji i swojego wglądu w ludzką duszę. 

Gilbert Keith Chesterton, angielski pisarz, którego twórczość jest inspiracją gry, urodził się w 1874 roku. Po nawróceniu się stał się płodnym pisarzem i zagorzałym katolickim apologetą. Znany jest z pisania apologetycznych tekstów, uznanych już za klasykę, takich jak „Ortodoksja” i „Wiekuisty człowiek”, a także serii „Ojciec Brown”. Zapamiętany jest również ze swojego poczucia humoru i dowcipu. Zmarł w 1936 roku.

Pomysł na grę opracował Nikola Bolšec, prezes chorwackiego klubu „Chesterton” i redaktor Laudato TV. Kampania na Kickstarterze rozpoczęła się 8 grudnia. Jej celem jest zebranie 30,000 dolarów. Dziesięć dni później projekt zebrał prawie 5000 dolarów.

Szacuje się, że gra zajmie około 45-90 minut i jest przeznaczona dla maksymalnie sześciu graczy. Gracze rywalizują na polu rozwiązania zagadki zabójstwa.

Na początku rozgrywki gracze stają przed miejscem zbrodni. Każdy gracz otrzymuje karty w zależności od umiejętności jego postaci. Wykorzystają je, aby zdobyć odpowiednie dowody i rozwiązać zagadkę.

Gracze reprezentują różne siły śledcze – oficjalną policję lub prywatnych detektywów – każdemu z nich przyznawana jest specjalna zdolność. Wszyscy walczą o wskazówki, aby zakończyć własne śledztwo.

Jeden z graczy jest złoczyńcą Flambeau. Stara się on wprowadzić w błąd swoich przeciwników i wygrywa, uniemożliwiając innym graczom ukończenie śledztwa.

We wszystkim gracze będą wspierani przez spryt i mądrość księdza Browna, którego teologiczne i kryminologiczne spostrzeżenia pomogą graczom rozwiązać tajemnice gry i wszechświata!

Darczyńcy kampanii na Kickstarterze mogą między innymi otrzymać podstawową lub rozszerzoną wersję gry, możliwość rozegrania wirtualnej gry z twórcami oraz możliwość włączenia się jako postać do gry.

Jacek Malkowski, polski projektant gier, który stworzył gry planszowe takie jak „Droga do Betlejem” i „Inspiracja”, wspierał ten projekt. W zespole kreatywnym znajdują się również artysta Matko Antolčić i grafik Iva Risek.

Kampanię marketingową prowadzi Joseph Grabowski, prezes Philadelphia Chesterton Society. Powiedział, że fani Chestertona na całym świecie przyjęli wiadomości z podekscytowaniem.

Powiedział, że ojciec Brown – którego postać pojawiła się również w popularnym serialu telewizyjnym BBC – ma nieodparty urok. Wyraził także nadzieję, że zabawny przykład godnego podziwu księdza pomoże w uporaniu się z negatywnymi stereotypami duchowieństwa i Kościoła katolickiego.

„Jesteśmy niesamowicie podekscytowani entuzjazmem, jaki widzieliśmy ze strony fanów Chestertona i szerszego świata miłośników gier planszowych” – powiedział Grabowski w komunikacie prasowym z 16 grudnia.

„To gra, w którą może zagrać każdy, bez względu na pochodzenie czy wyznanie i niezależnie od tego, czy zna opowieści o ojcu Brownie Chestertona. Niemniej jednak dla nas, jako katolików, ta gra jest ważna i uważamy, że rynek jest na nią gotowy” – dodał.

Jak zaznaczył, pozytywny przykład księdza jest współcześnie bardzo potrzebny.

„Reputacja księdza katolickiego w naszym społeczeństwie mocno ucierpiała w ciągu ostatnich dwudziestu lat i uważamy, że postać taka jak ojciec Brown, który jest w pełni godny podziwu, cnotliwy i mądry, jest potrzebnym lekarstwem na tak wiele złych opinii dotyczących księży”.

Źródło: catholicnewsagency.com, fatherbrowngame.com

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama