„Na trudne czasy Prymasa Tysiąclecia, ojca i pasterza, Opatrzność nam dała” – to słowa hymnu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Pieśń zostanie uroczyście odśpiewana tuż po tym, jak legat papieski, kard. Marcello Semeraro, promulguje papieski dekret beatyfikacyjny tuż po rozpoczęciu Mszy św. 12 września.
Pieśń powstała w październiku 2019 roku, w czasie, gdy Stolica Apostolska ogłosiła datę beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego w czerwcu 2020 roku. Do beatyfikacji w tamtym terminie nie doszło z powodu pandemii.
Pieśń jest upleciona z cytatów samego kard. Wyszyńskiego, jak i cytatów o nim – m. in. św. Jana Pawła II. Tytuł i refren przywołują zawołanie biskupie Prymasa Tysiąclecia: Soli Deo – Jedynemu Bogu. Jeśli chodzi o muzykę, nawet niewprawne ucho słuchacza znajdzie w dostojnej pieśni pewne podobieństwo melodyczne z najstarszą polską pieśnią „Bogurodzica”.
Słowa napisał nieżyjący już biskup i poeta, bp Józef Zawitkowski, biskup pomocniczy diecezji łowickiej, autor wielu współczesnych pieśni kościelnych. Bp Zawitkowski nie doczekał beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, zmarł w 2020 roku.
Muzykę skomponował ks. Wiesław Kądziela, to również znany polski autor pieśni kościelnych, muzyk i kompozytor. „Ks. Kądziela jest bardzo doświadczonym kompozytorem i potrafił dobrze oddać klimat czasów posługiwania Kościołowi Prymasa Tysiąclecia. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Wyszyńskiego, więc mamy tu szczególny związek emocjonalny” – mówi ks. dr Piotr Markisz, przewodniczący komisji muzycznej przy Komitecie Beatyfikacyjnym.
Podczas beatyfikacji, po ogłoszeniu nowych błogosławionych, pieśń wykonają chór i orkiestra. „Ale w taki sposób, aby wszyscy mogli włączyć się w śpiewanie” – zastrzega ks. Markisz.
Do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej (której pieśń beatyfikacyjna również niebawem zostanie zaprezentowana) pozostały ponad dwa miesiące. To dobry czas, by we wszystkich parafiach w Polsce księża oraz organiści zapoznawali wiernych z pieśnią. „Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego to wydarzenie rangi ogólnopolskiej. Ważne, aby wszyscy zapoznali się z pieśnią wcześniej i mogli się włączać we wspólne śpiewanie, nawet jeśli nie będą uczestniczyli w samej uroczystości” – apeluje ks. Markisz.
BP Archidiecezji Warszawskiej