Kraków: kard. Dziwisz spotkał się z przedstawicielami wszystkich religii Izraela

"Bardzo się cieszę, że tworzycie wspólnotę na bazie troski o pokój" - powiedział do przybyłych metropolita krakowski.

We wtorek rano w Domu Arcybiskupów Krakowskich kard. Stanisław Dziwisz spotkał się z delegacją wszystkich religii działających w Izraelu.

Spotkanie w sali ze słynnym Oknem Papieskim kard. Dziwisz rozpoczął słowami o tym, że Kraków zawsze był otwarty dla wszystkich grup religijnych. "Możecie się tutaj czuć szanowani, w jakimś sensie u siebie, zwłaszcza jeżeli chodzi o wyznawców religii mojżeszowej, z którymi tworzyliśmy naszą historię" - powiedział.

Metropolita krakowski przypomniał spotkania papieża Jana Pawła II w Damaszku i Jerozolimie. "On zawsze podkreślał, że potrzebny jest dialog międzyreligijny na płaszczyźnie kulturalnej i przyjacielskiej, gdyż nie ma innych dróg zrozumienia i pojednania" - stwierdził.

Wspominał, że papież Polak był zawsze traktowany przez wyznawców religii jako przyjaciel. "Działo się tak dlatego, że był szczery i zawsze starał się jednoczyć, a nie dzielić ludzi" - mówił.

Na spotkaniu głos zabrali wszyscy przedstawiciele grup religijnych. Podkreślano jak ważne jest wzajemne poszanowanie i mądra koegzystencja obok siebie ludzi różnych wyznań. Wskazano także, że konieczne jest przerwanie działań terrorystycznych, przejawów antysemityzmu czy innych ataków na poszczególne religie świata.

"To dla nas wielki zaszczyt być dzisiaj właśnie tutaj, w miejscu, które przez tak wiele lat było domem Jana Pawła II. On był bardzo popularnym i znanym papieżem. Wszyscy rozumieliśmy jego wołanie o konieczność pokoju i pojednania" - powiedział Akiva Tor z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Izraela.

"Jesteśmy tutaj, by przesłać wiadomość, że życie w zgodzie jest możliwe. My w Izraelu żyjemy obok siebie, rozmawiamy, wspieramy się i staramy się rozumieć nawzajem" - dodał z kolei katolicko-melchicki arcybiskup Georges Bacouni.

"Dziękuję wam za wasze świadectwo. Widać między wami wzajemne poszanowanie swoich programów religijnych, co jest niezmiernie ważne wobec niespokojnych czasów na Bliskim Wschodzie. Trzeba pamiętać, że najważniejszym ogniwem scalającym jest Bóg, w którego wszyscy wierzymy" - powiedział na zakończenie spotkania kard. Dziwisz.

Delegacja, która we wtorek odwiedziła Kraków, składa się z przedstawicieli wszystkich religii działających na terenie Izraela. Są w niej m.in. grecko-prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil II, administrator apostolski Łacińskiego Patriarchatu w Jerozolimie abp Pierbattista Pizzaballa, ormiański patriarcha Jerozolimy Nourhan Manougian, anglikański biskup Jerozolimy Suheill Dawani, naczelny rabin aszkenazyjski David Baruch Lau, prezes Międzynarodowego Komitetu ds. Międzyreligijnych David Rosen, druzyjski szejk Mowafaq Tarif oraz dwaj druzyjscy immamowie z Galilei. W środę delegacja uda się do byłego obozu nazistowskiego Auschwitz-Birkenau.

luk / Kraków

« 1 »

reklama

reklama

reklama