6 stycznia – Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom

W Uroczystość Objawienia Pańskiego Kościół w Polsce obchodzi Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. W trwającym roku duszpasterskim, przeżywamy go pod hasłem „Idźcie i głoście. Z misjonarzami na peryferie świata”.

Papież Franciszek wielokrotnie wzywał cały Kościół do wyjścia na peryferie nie tylko geograficzne, ale egzystencjalne. W „Evangelii gaudium” przypomniał, że „Dzisiaj w Jezusowym «idźcie» są nieustannie obecne nowe scenariusze i wyzwania misji ewangelizacyjnej Kościoła. Wszyscy jesteśmy wezwani do tego misyjnego «wyjścia». Każdy chrześcijanin i każda wspólnota winni rozeznać, jaką drogą powinni kroczyć zgodnie z wezwaniem Pana, jednak wszyscy jesteśmy zaproszeni do przyjęcia tego wezwania: wyjścia z własnej wygody i zdobycia się na odwagę, by dotrzeć na wszystkie peryferie potrzebujące światła Ewangelii” (EG nr 20).

Uroczystość Trzech Króli to okazja, by wesprzeć modlitwą i ofiarami misjonarki i misjonarzy z Polski. Pracują oni na wszystkich kontynentach. 6 stycznia, we wszystkich Kościołach prowadzona jest zbiórka na Krajowy Fundusz Misyjny, z którego utrzymuje się Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, przygotowujące do wyjazdu misjonarzy duchownych i świeckich. Ofiary są przeznaczane na wsparcie misjonarzy oraz ich działalności ewangelizacyjnej, edukacyjnej, medycznej i charytatywnej.

Z okazji Dnia Modlitw i Pomocy Misjom bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji skierował do wiernych Komunikat, w którym zachęca do współpracy misyjnej.

– Obecnie, 2007 misjonarek i misjonarzy z Polski głosi Ewangelię w 97 krajach świata. Opuścili swe domy rodzinne, wspólnoty i diecezje, by wśród trudności i przeszkód dzielić się skarbem wiary i służyć najuboższym z ubogich. Misjonarze prowadzą działalność charytatywną, edukacyjną i medyczną, stając się znakiem nadziei dla opuszczonych, sierot, starców, bezdomnych i wykluczonych. By prowadzić wspaniałe dzieła ewangelizacyjne potrzebują naszej pomocy duchowej i materialnej. Wszyscy możemy im pomóc świadczyć o Chrystusie. Dzisiaj, zgodnie z zaleceniem Konferencji Episkopatu Polski, ofiary zebrane we wszystkich parafiach naszej ojczyzny przeznaczone są na Krajowy Fundusz Misyjny. Z tego funduszu utrzymuje się również Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, gdzie obecnie 18 osób przygotowuje się do posługi misyjnej. Mamy wśród nich 7 kapłanów diecezjalnych, 3 kapłanów zakonnych, 6 sióstr zakonnych, 1 kleryka i 1 osobę świecką – czytamy w „Komunikacie” bp Jerzego Mazura.

Obecnie z Polski na misje do 97 krajów wyjechało 2007 misjonarek i misjonarzy. Na misjach jest 291 księży fideidonistów, 56 osób świeckich, 677 sióstr zakonnych oraz 983 zakonników. Polscy misjonarze są najliczniej reprezentowani w Afryce i na Madagaskarze – 810 osób (76 fideidonistów, 25 świeckich, 360 sióstr zakonnych i 349 zakonników). Drugim, najczęściej wybieranym przez misjonarzy kontynentem jest Ameryka Łacińska i Karaiby. Tutaj posługuje 784 osoby (159 fideidonistów, 20 świeckich, 172 sióstr zakonnych i 433 zakonników). W Ameryce Południowej pracuje na placówkach misyjnych 19 osób z Polski (5 fideidonistów, 1 świecka, 1 siostra zakonna i 12 zakonników). W Azji i Azji Mniejszej mamy 327 misjonarzy (39 fideidonistów, 9 świeckich, 136 sióstr zakonnych i 143 zakonników). W Oceanii posługuje na misjach 67 misjonarzy  (12 fideidonistów, 1 świecka, 8 sióstr zakonnych oraz 46 zakonników).

AdGentes/BP KEP

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama