Warszawa: Droga Krzyżowa Ludzi Pracy przejdzie ulicami miasta

Hutnicy, kolejarze, stoczniowcy, górnicy, policjanci żołnierze i mieszkańcy Warszawy przejdą w piątek wieczorem ulicami Warszawy w ogólnopolskiej Drodze Krzyżowej Ludzi Pracy.

Hutnicy, kolejarze, stoczniowcy, górnicy, policjanci żołnierze i mieszkańcy Warszawy przejdą w piątek wieczorem ulicami Warszawy w ogólnopolskiej Drodze Krzyżowej Ludzi Pracy. Modlitwa rozpocznie się i zakończy u grobu ks. Jerzego Popiełuszki. W tym roku przypada 70. rocznica urodzin patrona Solidarności.

Będzie to już 17. ogólnopolska Droga Krzyżowa ludzi pracy, zainicjowana przed laty przez Komisję Krajową i Region Mazowsze NSZZ Solidarność, Duszpasterstwo Ludzi Pracy oraz sanktuarium św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.

Od grobu ks. Jerzego krzyż będą nieśli kolejno przedstawiciele różnych stanów i grup zawodowych z całej Polski, młodzież, harcerze, samorządowcy i członkowie wspólnot czuwających przy grobie błogosławionego Męczennika.

Droga Krzyżowa rozpocznie się w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu o godz. 17.00.

Ks. Czesław Banaszkiewicz, duszpasterz żoliborskiego sanktuarium podkreśla, że z racji 70. urodzin ks. Popiełuszki tegoroczna modlitwa będzie szczególnie uroczysta. "Chciałbym, żeby ta Droga Krzyżowa była naprawdę liczna, żebyśmy mogli powrócić do korzeni, zastanowić się i odnowić drogę chrześcijańskiego życia" – powiedział duszpasterz.

Zaznaczył też, że choć ks. Jerzego fizycznie nie ma wśród nas, to jednak jest obecny, bo został beatyfikowany i wyraził nadzieję na jego rychłą kanonizację.

Ks. Banaszkiewicz, który przepracował duszpastersko z ks. Jerzym ponad sześć i pół roku podkreślił, że o życiu i słowach patrona "Solidarności" nie wolno zapomnieć. "Trzeba wypraszać u Boga za wstawiennictwem ks. Popiełuszki moce i siły do naśladowania Chrystusa, żebyśmy mogli zwyciężać dobrem i miłością" - powiedział w rozmowie z KAI.

Duszpasterz z Żoliborza podkreślił, że każdego tygodnia do grobu ks. Jerzego oraz poświęconego mu muzeum przybywają pielgrzymi z kraju i zagranicy. Szczególne "oblężenie" stołeczne sanktuarium przeżywało podczas ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży.

Ks. Banaszkiewicz przypomniał też słowa wypowiedziane przez ks. Jerzego na miesiąc przed śmiercią: "Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania, innej drogi nie ma".

14 września br. przypada 70. rocznica śmierci duszpasterza i patrona "Solidarności".

Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z "Solidarnością" i robotnikami.

Podczas Mszy za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie - zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą "zło dobrem zwyciężaj" - przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

Wielokrotnie zastraszany i szykanowany przez aparat państwowy, a także atakowany przez państwowe media, 19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW zwalczającego Kościół katolicki. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka.

W zakończonym w lutym 1985 roku procesie przed sądem w Toruniu na wysokie kary więzienia za tę zbrodnię skazano trzech oficerów MSW. Przewód sądowy nie ujawnił jednak ani wszystkich okoliczności, ani inspiratorów mordu.

Grób ks. Jerzego przy warszawskim kościele św. Stanisława Kostki stał się miejscem pielgrzymek Polaków oraz wiernych i turystów z całego świata.

W 1997 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny kapłana. Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie, w obecności ok. 150 tys. wiernych.

Po uroczystościach beatyfikacyjnych relikwie nowego Błogosławionego przeniesiono w procesji do wilanowskiej Świątyni Opatrzności Bożej i złożono je w Panteonie Wielkich Polaków.

Obecnie trwa proces kanonizacyjny bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

tk / Warszawa


Zdjęcie: Kościół św. Stanisława Kostki, autor: Wiesław Z. / fotopolska.eu, opublikowano na licencji: CC BY-SA 3.0

« 1 »

reklama

reklama

reklama