Diecezja gliwicka: Ogólnopolskie rekolekcje przewodników pielgrzymek

W Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach Raciborskich (diecezja gliwicka), trwają ogólnopolskie spotkania rekolekcyjne przewodników pielgrzymek na Jasną Górę. Dziś, 26 kwietnia, dzień "rekolekcji w drodze" w Gliwicach.

W Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach Raciborskich, znajdującym się w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym w diecezji gliwickiej, od poniedziałku 24 kwietnia odbywają się ogólnopolskie spotkania rekolekcyjne przewodników i kierowników pielgrzymek na Jasną Górę. W rekolekcjach uczestniczy 42. księży z całej Polski.

Rekolekcje prowadzi ks. Tomasz Przybyła, ojciec duchowny Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu.

W pierwszych dwóch dniach spotkań uczestniczył również biskup Krzysztof Zadarko, odpowiedzialny za duszpasterstwo pielgrzymkowe, Przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Dzisiejszy dzień, 26 kwietnia, to "rekolekcje w drodze", który uczestnicy spotkań spędzają w Gliwicach.

Program obejmuje wizytę w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, który jest Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a następnie w najstarszym w Gliwicach kościele p.w. Wszystkich Świętych.

O godz. 12:00 w Gliwickiej katedrze rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji gliwickiej, biskupa Jana Kopca, który wygłosił również homilię.

W słowie wygłoszonym do uczestników rekolekcji bp Kopiec zauważył, że spotkania przy ołtarzu ze Słowem Pana są zachętą do starań o wybór dobrej drogi, trwania w relacji z Bogiem i przynoszenia dobrych owoców płynących z tej relacji. Odnosząc się do spisanych w Dziejach Apostolskich świadectw działania młodego Kościoła hierarcha zaznaczył również, że okres Wielkanocny, to czas szczególnego zachwytu nad działaniem i opieką Tego, który wyprowadził z martwych Swojego Syna dla naszego zbawienia. 

Biskup gliwicki nawiązał do słów Ewangelii wskazując na pouczenie Jezusa z rozmowy z Nikodemem, dające wiele pozytywnej energii oraz wypływające z niego konieczności szukania swojej właściwej drogi.

Odnosząc się do Dziejów Apostolskich hierarcha przypomniał, że życie chrześcijan nie należy do łatwych, poddawanych zakazom głoszenia Bożej prawdy i więzionych. Jest to rzeczywistość, która spotyka wyznawców Chrystusa także w dzisiejszych czasach.

Zwracając się do uczestników rekolekcji bp Kopiec powiedział: "Wam zostało polecone piękne działanie na wyjątkowym polu prowadzenia pielgrzymek, prowadzenia takiego zdecydowanego nurtu i pobożności, ale także i badania samego siebie. Na ile jestem zdolny - tak każdy pielgrzym powinien odpowiedzieć samemu sobie - by iść w imię Kościoła, by iść w Imię Chrystusa. (...) To zobowiązuje, to nie tylko sama przyjemność, to przecież jest bardzo wymagające zadanie do wypełnienia".

Na zakończenie bp Kopiec, zapewniając o swojej modlitwie, życzył księżom ogromnego entuzjazmu i serdecznej woli, by bardziej patrzeć na człowieka, niż na własną wygodę i zachwycające efekty, aby byli w kościele polskim przejrzystym wspaniałym świadectwem.

Spotkania rekolekcyjne przewodników pielgrzymek odbywają się co roku po Niedzieli Miłosierdzia. Każdego roku wydarzenie organizowane jest przez inną diecezję.

« 1 »

reklama

reklama

reklama