Rodzina polska - rodzinie syryjskiej!

Caritas Polska zachęca do włączenia się do akcji na rzecz poszkodowanych rodzin poprzez: dołączenie do zbiórki finansowej, zostanie patronem rodziny lub wykonanie gestu solidarności.

Dzięki programowi wsparcia uchodźców, każda rodzina, wspólnota, parafia, diecezja czy organizacja może udzielić bezpośredniej pomocy konkretnej poszkodowanej rodzinie – przyjąć ją jako bliską sobie, choć geograficznie odległą.

Program „Rodzina rodzinie” jest odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka, jakie wygłosił przed rozpoczęciem roku miłosierdzia we wrześniu 2015 r.: „Kieruję apel do parafii, wspólnot zakonnych, do klasztorów i sanktuariów w całej Europie o konkretne wyrażenie Ewangelii i przyjęcie po jednej rodzinie uchodźców”.

Organizatorem programu „Rodzina rodzinie” jest Caritas Polska, a przy jego realizacji współpracuje z partnerami lokalnymi w Aleppo w Syrii - Caritas Aleppo, będącą oddziałem Caritas Syria. Caritas Aleppo działa w tym oblężonym mieście bez przerwy, udzielając mieszkańcom takiej pomocy tak: pomoc żywnościowa, wsparcie wynajmu i remontu mieszkań zniszczonych przez wojnę, opieka medyczna i wsparcie ludzi starszych, działania edukacyjne dla dzieci. Była to pierwsza organizacja niosąca pomoc osobom, które pozostały we wschodniej części miasta po wycofaniu się oddziałów rebelianckich.

W Syrii Caritas Polska współpracuje także z polską zakonnicą, siostrą Urszulą Brzonkalik ze zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi, która od półtora roku pracuje w Aleppo. Partnerami są również lokalne Kościoły różnych obrządków.

Zweryfikowane listy potrzebujących rodzin, Caritas Polska otrzymuje od partnerów na miejscu. To oni mają bezpośredni kontakt z poszkodowanymi, poprzez biura terenowe i pracowników socjalnych poznają ich historie i potrzeby.

Jeśli chodzi o obecne najpilniejsze potrzeby rodzin, są to: edukacja i usługi medyczne. Mówi się o straconym pokoleniu w Syrii, co będzie miało swoje nieprzewidywalne konsekwencje dla narodu, który nie może zapewnić normalnej przyszłości młodemu pokoleniu. Z powodu trwającej ponad 5 lat wojny, można zaobserwować zdrowotne konsekwencje złych warunków życia oraz odżywiania, które bardzo osłabiły organizmy ludzi, przez co stali się podatni na choroby.

Zebrane środki trafiają do partnerów lokalnych, którzy otaczają opieką przekazane nam rodziny i znają dobrze ich potrzeby. Partnerzy dysponują środkami dla rodzin. Oznacza to, że w ramach zebranej kwoty przekazują to, co jest najbardziej w danym momencie niezbędne dla konkretnej rodziny. Prowadzą też monitoring potrzeb i realizacji pomocy.

Więcej informacji: rodzinarodzinie.caritas.pl

Polska Pomaga

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao