Płock: od dziś do soboty V Płockie Dni Żydowskie

Wernisażem wystawy pt. „Szuflada. Fotografie płockich Żydów” rozpoczynają się dziś V Płockie Dni Żydowskie (12-16 września).

Ich organizatorem jest Muzeum Żydów Mazowieckich - Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Placówka ta prowadzi aktywną działalność, której celem są m.in. spotkania różnych kultur i religii.

V Płockie Dni Żydowskie zainaugurowane zostaną otwarciem wystawy pt. „Szuflada. Fotografie płockich Żydów” 12 września o godz. 18.00. Zawiera ona blisko 30 fotografii płocczan pochodzenia żydowskiego, które nie weszły do książki „Raz jeszcze. Żydzi, Płock, Polska” autorstwa Rafała Kowalskiego, zastępcy kierownika Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku.

W środę 13 września o godz. 18.00 będzie można wysłuchać „Psalmów” w interpretacji Henryka Jóźwiaka, aktora Teatru Dramatycznego w Płocku, przy akompaniamencie Kazimierza Chlebowskiego. To utwory poetyckie, napisane w języku hebrajskim, wchodzące w skład Biblii. Twórcą niemal połowy z nich jest król Dawid.

Natomiast w czwartek 14 września o godz. 18.00 organizatorzy zapraszają na premierę filmu „Miejsce mojego dzieciństwa” z udziałem Jakuba Gutermana. Jest to płocczanin pochodzenia żydowskiego, przewodnik, animator, rysownik, propagator kultury polskiej w Izraelu. W dokumencie autorstwa Jana Gawryłkiewicza Jakub Guterman oprowadza po miejscach mające znaczenie w jego życiu. Wśród nich są Płock, Warszawa, Działdowo. Będzie on gościem specjalnym premiery filmu.

Nazajutrz, czyli 15 września, o godz. 17.00 zaplanowano inscenizację opowiadania „Koncert życzeń” Stanisława Wygodzkiego, w wykonaniu Jacka Mąki (słowo) i Piotra Majewskiego (muzyka). Opowiadanie ukazało się nakładem PIW w 1961 r. Przywołuje autentyczną historię Pinkusa Dawida Grynsztejna: mieszkańca getta w Otwocku, który przetrwał Zagładę dzięki pomocy jego mieszkańców, zwłaszcza Wacławy Gąbki, pochodzącej z okolic Płocka. Pierwsze przedstawienie tego utworu odbyło się w 1960 r. w Teatrze Polskiego Radia, w reżyserii i wykonaniu Aleksandra Bardiniego.

Na zakończenie Płockich Dni Żydowskich 16 września o godz.18.00 zaplanowano koncert „Piosenka z nutą cynamonu” (z cyklu „Szalom na Kwiatka”), w wykonaniu Music Collective. Zespół ten powstał z inicjatywy Piotra Majewskiego: skrzypka, kompozytora i producenta muzycznego. Music Collective porusza się w różnych stylistykach (muzyka filmowa, jazz, pop, klasyka), a tym razem sięgnie do świata muzyki żydowskiej. Zespół wystąpi w składzie: Anna Szoszkiewicz (śpiew), Łukasz Skonieczny (piano) i Piotr Majewski (skrzypce).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Muzeum Żydów Mazowieckich powstało w Płocku w odrestaurowanej zabytkowej bożnicy – tzw. Małej Synagodze. Było to możliwe dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Synagoga Płocka i środkom unijnym. Koszt restauracji obiektu wyniósł 9 mln zł, w tym 7,7 mln zł wyniosło dofinansowanie z Unii Europejskiej, przyznane przez zarząd województwa mazowieckiego. Znajduje się w dwukondygnacyjnym budynku w stylu klasycystycznym. W ramach projektu odtworzono wygląd budynku z lat 60. XIX wieku.

Muzeum jest nowoczesną, edukacyjną i interaktywną ekspozycją, znajdują się w niej kioski informacyjne, zdjęcia, judaica, pamiątki, kolekcja obrazów Feliksa Tuszyńskiego z Izraela i multimedialna prezentacja. Dwóm salom wystawowym towarzyszy zaplecze konferencyjno-dydaktyczne, dzięki któremu muzeum staje się płockim centrum spotkań kultur. Od początku istnienia placówka prowadzi aktywną działalność kulturalną, po raz piaty organizuje w tym roku Płockie Dni Żydowskie.

eg / Płock

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao