Rozpoczyna się Narodowy Kongres Trzeźwości

Trzydniowa sesja na UKSW, modlitwa o trzeźwość Polaków w niedzielę w kościołach oraz piknik rodzinny na pl. Piłsudskiego – to główne wydarzenia Narodowego Kongresu Trzeźwości, który w czwartek rozpoczyna się w Warszawie.

„Badania jasno pokazują, że pijaństwo i alkoholizm są bardzo poważnym problemem, który osłabia państwo w wymiarze duchowym, politycznym, społecznym, ale także gospodarczym i finansowym” – podkreśla przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, bp Tadeusz Bronakowski. „Ochrona trzeźwości jest wielkim zadaniem dla współczesnych Polaków” – dodaje.

Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik przypomniana, że Światowa Organizacja Zdrowia uznała alkoholizm za chorobę, a więc nie jest to więc tylko problem społeczny, czy rodzinny, ale także wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia. „W najbliższą niedzielę w kościołach będziemy modlili się o trzeźwość Polaków. Modlitwą ogarniemy szczególnie te osoby, które mają problem z alkoholem” – mówi.

Ks. Rytel-Andrianik podkreśla, że Kościół niesie konkretną pomoc osobom uzależnionym od alkoholu i ich rodzinom. „Przy parafiach działają na przykład grupy Anonimowych Alkoholików, które pomagają w oparciu o program „12 kroków”. Funkcjonują również duszpasterstwa i katolickie poradnie rodzinne” – wskazuje rzecznik KEP.

Narodowy Kongres Trzeźwości składa się z dwóch etapów – pierwszym była pielgrzymka na Jasną Górę, która odbyła się w czerwcu. Drugim jest trzydniowa sesja na UKSW w Warszawie zatytułowana: „Rola państwa i samorządów w służbie trzeźwości narodu”. Otworzy ją Msza św. o pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Następnie w Auli im. Roberta Schumana zostanie zaprezentowany Hymn Narodowego Kongresu Trzeźwości skomponowany przez Piotra Pałkę w wykonaniu Chóru Królowej Polski (Queen’s Choir). Kongres zakończy w niedzielę 24 września Msza św. dziękczynna.

Również w niedzielę odprawione zostaną uroczyste liturgie w intencji trzeźwości w kościołach w całej Polsce. Tego dnia w archikatedrze warszawskiej, przy grobie sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, zostaną złożone postanowienia kongresowe.

W ramach wydarzeń kongresowych w sobotę na pl. Piłsudskiego w Warszawie będzie miało miejsce spotkanie rodzinne „Świadek wolności”. W tym dniu Plac Piłsudskiego zamieni się w arenę spotkań, rozmów, debat, pokazów edukacyjnych, konkursów i zabaw. Wieczorem zaplanowany jest koncert.

źródło: Biuro Prasowe KEP, episkopat.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama