Katowice: Centralne Nabożeństwo Reformacyjne

W kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach trwa Centralne Nabożeństwo Reformacyjne z udziałem biskupów luterańskich i rzymsko-katolickich.

Gospodarzami wydarzenia są biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego ks. Jerzy Samiec i biskup diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego ks. Marian Niemiec.

Ze strony Kościoła katolickiego udział biorą prymas Polski abp Wojciech Polak, abp Wiktor Skworc, biskup gliwicki Jan Kopiec, metropolita wrocławski abp Józef Kupny, biskup opolski Andrzej Czaja oraz bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu. Gościem szczególnym jest profesor Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Po Liturgii Słowa, której centralnym punktem było Kazanie na Górze według Ewangelii Mateusza (Mt 5,1–7,28), nastąpiło wspólne wyznanie wiary i prezentacja przygotowana przez młodzież osnuta wokół słów-kluczy takich jak "Chrystus", "Biblia", "wolność", "pojednanie", "praca", "wspólnota" i "Śląskie pełne Reformacji".

W kazaniu biskupa diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Ks. Adrian Korczago niezwykle mocno wybrzmiało zdanie "Podstawą naszego szczęścia jest Boża Miłość, której na imię Jezus Chrystus." Biskup mówił dalej: "wstydząc się Ewangelii Chrystusowej, wstydzimy się siebie, wstydzimy się Mocy Bożej, która wzmacnia, raduje i uzdatnia by być błogosławieństwem w świecie".

Pozdrowienie ks abpa Wiktora Skworca, wygłoszone na prośbę biskupa diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego ks. Mariana Niemieca, zaczęło się od słów zmartwychwstałego Jezusa - "Pokój Wam".

Biskup Skworc przypomniał, że w Kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach, od wielu lat odbywają się modlitwy ekumeniczne. "Po upływie tak wielu lat od zakończenia Soboru Watykańskiego II staliśmy się wspólnotą życia i działania, patrząc w jednym kierunku, w kierunku głowy Kościoła - Jezusa Chrystusa. "
Ksiądz arcybiskup mówił dalej - "Gorszący stan podziału nie powinien trwać. Naszym wspólnym zadaniem jest metanoia, przemiana w dążeniu do jedności. Jezus modli się sam o jedność swoich uczniów, aby świat uwierzył. Musimy prosić, abyśmy wspólnie mogli głosić Boże Miłosierdzie broniąc godności każdej osoby."

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama