Obywatelska Inicjatywa Ustawodawcza #ZatrzymajAborcje cieszy się już dużym sukcesem. Jeszcze przez dwa tygodnie można złożyć podpis pod projektem, mającym usunąć tzw. przesłankę eugeniczną.
Przesłanka eugeniczna daje możliwość przerwania ciąży w wypadku podejrzenia u dziecka choroby lub wady genetycznej.
- Już dziś widać, że akcja ma szansę być rekordową po względem liczby podpisów, inicjatywą ustawodawczą pro life ostatnich lat. Ale aby tak się stało potrzebne jest jeszcze większe zaangażowanie wielu Polek i Polaków w miejscu swojego zamieszkania, pracy czy nauki. Zostało niewiele czasu, dlatego prosimy wszystkich, którzy chcą chronić chore dzieci o jak najszybsze włączenie się do akcji - zachęca Magdalena Korzekwa-Kaliszuk z CitizenGO Polska.
Za inicjatywą stoją Fundacja Życie i Rodzina oraz CitizenGO Polska, których liderki w sierpniu tego roku zarejestrowały w Sejmie komitet inicjatywy i od 1 września zbierają podpisy pod projektem ustawy. Na zebranie 100 tysięcy podpisów organizatorzy mają trzy miesiące, ale już w ciągu pierwszych kilku tygodni podpisało się ponad 200 tysięcy osób.
Inicjatywę poparło kilkanaście osób znanych publicznie. Jedną z pierwszych był Patryk Vega, reżyser głośnego filmu „Botoks”, obok którego, w środowisku artystycznym, stanęli po stronie życia m. in. Michał Chorosiński i Dominika Figurska, Dariusz Kowalski, Marcin Kwaśny czy Antonina Krzysztoń.
Za inicjatywą opowiedzieli się także m. in. dziennikarz sportowy Przemysław Babiarz oraz sportsmenka Zofia Klepacka.
Mimo bardzo dużej dynamiki zbiórki organizatorzy nie ustają w wysiłkach na rzecz jeszcze większego zainteresowania sprawą mediów, włączenia w zbieranie podpisów kolejnych wolontariuszy oraz ludzi dobrej woli, którzy chcą w ten sposób upomnieć się o prawo do życia dla dzieci chorych i upośledzonych.
Podpis pod projektem ustawy należy złożyć na wydrukowanej ze strony www.zatrzymajaborcje.pl karcie podpisów oraz przesłać na podany tam adres biura Inicjatywy.
***
#ZatrzymajAborcje jest obywatelską inicjatywą ustawodawczą. Ma ona jeden postulat – wykreślenie aborcji eugenicznej z polskiego prawa, czyli możliwości zabijania dziecka ze względu na podejrzenie choroby lub niepełnosprawności. - To jest przepis na mocy którego zabija się 95 % dzieci poczętych w polskich szpitalach. Na podstawie danych Ministerstwa Zdrowia z 2016 roku na 1098 aborcji 1042 dotyczyło właśnie podejrzenia choroby lub niepełnosprawności - zauważa Korzekwa-Kaliszuk.
pw, mkk, mp / Warszawa