Jasna Góra: dziś rozpoczyna się Pielgrzymka Żywego Różańca

Pod hasłem: „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja” na Jasnej Górze rozpoczyna się dziś VI Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca. Dwudniowe spotkanie będzie okazją do ponownego zawierzenia Matce Bożej Kościoła, świata i Ojczyzny.

Zainaugurowana zostanie Wielka Nowenna Różańcowa przed 200.rocznicą powstania Żywego Różańca, przypadającą w roku 2026.

Do jasnogórskiego sanktuarium, jak co roku, przybędą wraz z moderatorami diecezjalnymi członkowie wspólnot Żywego Różańca z całej Polski. Żywy Różaniec jest wspólnotą założoną przez sługę Bożą Paulinę Jaricot w 1826 r. w Lyonie, zatwierdzoną przez papieża Grzegorza XVI. W Polsce praktyka Żywego Różańca stała się znana już pod koniec XIX w. Od kilku lat Stowarzyszenie Żywy Różaniec ma swój statut, zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski. 

Dziś wspólnota Żywego Różańca działa w prawie każdej parafii. Jej członkowie codziennie modlą się w papieskich intencjach Apostolstwa Modlitwy. Dotyczą one różnych spraw Kościoła i świata, a przede wszystkim tych, którzy najbardziej modlitwy potrzebują. 

Spotkanie rozpocznie się dziś Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Żywego Różańca. Następnie będzie miało miejsce modlitewne czuwanie, które zakończy się Mszą św. o godz. 23.00. 

Jutro, w sobotę, 2 czerwca pielgrzymka rozpocznie się o godz. 9.30 przed Szczytem jasnogórskim. Oprócz wspólnej modlitwy, w której nie zabraknie także rozważania różańca, zaplanowana jest również konferencja prof. Krzysztofa Ożóga „Odnowa moralna narodu drogą do jego niepodległości”. 

Jutro zainaugurowana zostanie Wielka Nowenna Różańcowa. Jest związana z jubileuszem 200-lecia powstania Żywego Różańca, przypadającym w roku 2026. Będzie to dziewięcioletnia modlitwa o rozwój Żywego Różańca, za dzieło misyjne Kościoła, o wiarę i ducha modlitwy, o pokój na świecie i jedność Kościoła, o beatyfikację Pauliny Jaricot. 

Choć Żywy Różaniec powstał we Francji, inicjatywa Wielkiej Nowenny Różańcowej zrodziła się w Polsce. Zaproponował ją ks. Zbigniew Kocoń, moderator Żywego Różańca w archidiecezji katowickiej. 

- Idąc śladami Prymasa Tysiąclecia, który przez Wielką Nowennę przygotował Kościół w Polsce na tysiąclecie chrztu, pragniemy przez modlitwę, ale też działania apostolskie i misyjne przygotować ponad dwumilionową wspólnotę Żywego Różańca w Polsce na jubileusz dwóchsetlecia jego powstania - napisali organizatorzy wydarzenia.

Zakończenie Nowenny planowane na 8 grudnia 2026 r. przez złożenie księgi nowennowej u grobu Pauliny Jaricot w Lyonie. Hasłem pierwszego roku nowenny są słowa: „Tajemnice Jezusa i Maryi drogą do dojrzałego życia duchowego”. 

- Sama nazwa „Stowarzyszenie Żywy Różaniec” zobowiązuje nas do „budzenia do życia” nowych róż - kół różańcowych i apostolstwa różańcowego w parafiach, rodzinach, miejscach pracy – napisał w zaproszeniu na Nowennę ks. Szymon Mucha, krajowy moderator Żywego Różańca. - Wszyscy potrzebujemy pogłębionej formacji różańcowej, która będzie okazją do coraz głębszej medytacji nad tajemnicami różańca świętego, a przez to medytacji nad Słowem Bożym - uważa ks. Mucha.

Pielgrzymkę zakończy uroczysta Msza św. o godz. 12.00, której będzie przewodniczył bp Zbigniew Zieliński z Gdańska.

Paulina Maria Jaricot wskazywała, że Żywy Różaniec był porównywany do piętnastu kawałków węgla: wystarczy, aby trzy z nich się żarzyły, a wówczas wszystkie zabłysną jasnym płomieniem. „To będzie armia dobrych mocy” - mówiła założycielka Żywego Rózańca.

Do Polski Żywy Różaniec dotarł pod koniec XIX w. Jednym z pierwszych, którzy zajmowali się formacją jego członków, był bł. ks. Ignacy Kłopotowski, który od 1909 r. wydawał dla nich miesięcznik „Kółko Różańcowe”.

Żywy Różaniec wspiera też misje. W ramach akcji „Żywy Różaniec dla misji” powstaje już trzecia świątynia w krajach misyjnych.

it / Jasna Góra

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama