Katowice: VII Krajowe Forum Adoracji Najświętszego Sakramentu

W tym roku Krajowe Forum Adoracji Najświętszego Sakramentu w Parafiach ma miejsce u Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach.

Z uczestnikami Forum, które potrwa do niedzieli 18 listopada, spotkał się także metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

- Pozostań z nami Panie (…) bez Ciebie i Twojej obecności tracimy życie i nadzieję – mówił do zebranych w panewnickiej bazylice podczas VII Krajowego Forum Adoracji Najświętszego Sakramentu w Parafiach abp Wiktor Skworc. W homilii zachęcał także do tego, aby „trwali na adoracyjnej modlitwie i wołali o Boże miłosierdzie”.

Metropolita katowicki przypomniał zebranym, że „Kościół żyje Eucharystią”, a ona sama jest „wstąpieniem w miłość, inspiracją i siłą wszelkiego działania, które czyni świat lepszym i bardziej sprawiedliwym”. – Łamanie chleba, ponawiane podczas każdej Eucharystii, to symbol budowania wspólnoty ze wszystkimi. Na wzór Jezusa, my także mamy „rozłamywać siebie” – dawać bliźnim swój czas, siły, zdrowie. Bóg udzielający się człowiekowi uczy go, by i on udzielał siebie innym – mówił abp Skworc.

Zachęcał także zebranych do tego, aby starali się nieustannie o to, by „rzeczywistość, w której żyją zyskiwała wymiar eucharystyczny”. – Pamiętajmy, że w Eucharystii i Komunii św. nie tyle my przyjmujemy Chrystusa, ile On nas przyjmuje, ucząc przyjmowania i akceptacji bliźnich. Podobnie w godzinach adoracji – On nas przyjmuje i przemienia; On nas wysłuchuje i umacnia – powiedział.

Pod koniec Eucharystii została pobłogosławiona nowa monstrancja. Widnieje na niej napis Pax et Bonum Tibi Polonia (Pokój i Dobro Tobie Polsko), który nawiązuje do przeżywanego roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Monstrancję wykonali Mariusz i Kamil Drapikowie, którzy są znanymi na świecie bursztynnikami.

Podczas Krajowego Forum jego uczestnicy będą mieli okazję wysłuchania świadectw osób, które starają się żyć na co dzień duchowością Adoracji Najświętszego Sakramentu. Będą mogli wymienić się swoimi doświadczeniami, ale także odwiedzą Izbę Pamięci przy Kopalni „Wujek” czy będą mogli zobaczyć spektakl Teatru Ewangelizacyjnego „Kefas”.

Obecnie w archidiecezji katowickiej całodobowa adoracja ma miejsce w dwóch kościołach. Jest to panewnicka bazylika ojców franciszkanów oraz parafia św. Marii Magdaleny w Tychach. Ponadto w kilku innych parafiach odbywa się nocna adoracja przynajmniej raz w miesiącu, a w katowickiej Koszutce raz w tygodniu. 

ks. sk / Katowice

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao