Rozpoczęła się kapituła prowincjalna polskich dominikanów

Mszą św. o Duchu Świętym rozpoczęła się w bazylice św. Trójcy w Krakowie kapituła prowincjalna polskich dominikanów. Kapituła odbywa się w Krakowie, w najstarszym klasztorze dominikańskim na terenie Polski.

W bazylice św. Trójcy w Krakowie znajduje się grób św. Jacka, patrona Zakonu Kaznodziejskiego w Polsce. 

W kapitule uczestniczy 51 braci reprezentujących wszystkich dominikanów z prowincji polskiej, którzy m.in. wybiorą nowego prowincjała.

W demokratycznym głosowaniu wybrany zostanie nowy prowincjał. Wyższy przełożony powinien mieć ukończone 35 lat i przynajmniej od 10 lat być w zakonie dominikańskim. Od czterech lat prowincjałem dominikanów jest o. Paweł Kozacki OP. Kadencja przełożonego polskich dominikanów trwa cztery lata. Funkcja może być sprawowana dwa razy pod rząd. Delegaci wyłonią również radę prowincji, która wspiera przełożonego w kierowaniu prowincją.

W czasie obrad bracia wysłuchają sprawozdań przełożonych klasztorów oraz odpowiedzialnych za powierzone im zadania w minionym czteroleciu. W grupach tematycznych będą rozpatrywane wnioski zgłoszone na kapitułę. Bracia wejdą w skład kilku komisji, w których będą toczyły się szczegółowe obrady dotyczące poszczególnych zagadnień, takich jak działalność apostolska czy sytuacja gospodarcza.

W piątym dniu kapituły, kiedy przypada Dzień Życia Konsekrowanego, odbędzie się dzień skupienia, który poprowadzi ks. Wojciech Węgrzyniak. W sobotę 3 lutego, Mszą św. o Duchu Świętym o dobry wybór przełożonego, rozpoczną się wybory nowego prowincjała.

Obrady zostaną podsumowane w Aktach kapituły, które mają zawierać opis aktualnego stanu Prowincji oraz zbiór zadań i postulatów dla Prowincji na najbliższe 4 lata.

Kapituła Prowincji powinna zakończyć się 24 lutego. Wszystkie jej ustalenia, jak również wybór prowincjała, wymagają zatwierdzenia przez generała zakonu, o. Bruno Cadoré OP.

Kapituła prowincjalna gromadzi się ona co 4 lata i jest najwyższą władzą w prowincji.

Obradujących braci można wesprzeć modlitewnie dzięki akcji #OgarnijKapitułę, zainicjowanej przez świeckich dominikanów przy klasztorze w Warszawie-Służewiu. Polega ona na losowaniu zakonnika, który bierze udział w kapitule i „ogarnianiu” go modlitwą do św. Jacka.

Polska Prowincja Zakonu Kaznodziejskiego liczy 474 braci. Dominikanie posiadają 20 klasztorów na terenie Polski oraz placówki na Ukrainie, Białorusi, w Niemczech i Rosji. Pracują także w Belgii, Włoszech, na Węgrzech, w USA i Australii.

md / Kraków

dominikanie.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama