W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa przed akcją Kolędnicy Misyjni 2019 „Kolędnicy Misyjni dzieciom Amazonii”.
Piękne jest to, że już od wielu lat dzieci, kolędnicy misyjni dedykują swoją posługę głoszenia Dobrej Nowiny od drzwi do drzwi, by dzielić się tą radością z narodzenia Pana Jezusa. Robią to na rzecz jakiejś wspólnoty swoich kolegów, koleżanek, nieznanych braci i sióstr, by zbierane przy tej okazji ofiary służyły tamtym dzieciom – powiedział bp Artur G. Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej przed akcją Kolędnicy Misyjni 2019 „Kolędnicy Misyjni dzieciom Amazonii”, która odbyła się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.
Tegoroczna akcja Kolędnicy Misyjni dedykowana jest dzieciom Amazonii. „Posłanie, które jest pierwszym posłaniem – czynić sobie ziemię poddaną – ale tak by nie była ona pustoszona, ale wykorzystywana w sposób racjonalny, umiejętny, z zachowaniem tych bogactw naturalnych, które są” – zauważył bp Miziński i podziękował wszystkim kolędnikom misyjnym z całej Polski, którzy są także ambasadorami Polski w świecie.
Ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych przypomniał o trosce misyjnej Ojca Świętego, której konkretnym przykładem są kolędnicy misyjni. Dodał, że tegoroczni kolędnicy misyjni stają się szczególnymi współpracownikami Ojca Świętego z dwóch powodów: po pierwsze, Kolędnicy Misyjni 2019 pomagają rówieśnikom w Amazonii, czyli regionie dla którego papież Franciszek zwołał tegoroczny Synod; po drugie, Ojciec Święty zachęca w tegorocznym Liście Apostolskim o znaczeniu i wartości żłóbka do podtrzymywania tradycji budowania szopek. „A każda grupa kolędników misyjnych staje się taką żywą szopką, która wychodzi z naszych kościołów parafialnych i odwiedza nasze wioski, nasze miasteczka, nasze rodziny” – dodał ks. Atłas.
S. Bożena Stencel FMM, misjonarka w brazylijskiej Amazonii, opowiedziała o tym wielkim regionie i jej mieszkańcach. Wyjaśniła, że obecna koniunktura polityczna nie sprzyja życiu mieszkańców. Dzieci często zmuszone są pomagać swoim rodzicom w pracy zarobkowej, a zagraża im najczęściej przemoc zorganizowana, narkotyki.
Anna Sobiech, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, podsumowała ubiegłoroczne projekty. W 2018 r. polskie dzieci należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego zebrały ponad 2,7 mln zł. Były to ofiary z ich osobistych wyrzeczeń, z Pierwszej Komunii Św. i ofiary z „Kolędników Misyjnych”. W 2019 r. Sekretariat Generalny PDMD w Rzymie wskazał projekty oraz kraje, do których zostały przekazane ofiary: Burundi (22), Kenia (6), Rwanda (23), Kolumbia (3), Ekwador (4), Peru (4), Indie (19), Pakistan (8), Mjanma (14), Tajlandia (5). Razem 108 projektów.
BP KEP, episkopat.pl