Kościół pomaga pokrzywdzonym przez duchownych

– Wysłuchanie w osobistej rozmowie, przez telefon, czy e-mail; towarzyszenie i opieka; pomoc w pytaniach o Boga i wiarę; towarzysz, który pomoże w zgłaszaniu sprawy – tak m.in. Kościół chce pomóc osobom skrzywdzonym seksualnie.

Działające od przeszło 6 lat przy Akademii Igantianum w Krakowie Centrum Ochrony Dziecka, którym kieruje jezuita o. Adam Żak, jest prekursorem działań na rzecz osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym w Kościele w Polsce. Do podstawowych zadań COD należy działalność szkoleniowa i wychowawcza w zakresie psychologicznym, pedagogicznym i duchowym w tematyce związanej z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich, a także fachowa pomoc w opracowaniu i rozwoju programów prewencji i wzorów dobrych praktyk dla różnych środowisk duszpasterskich, formacyjnych i wychowawczych, które służą tworzeniu bezpiecznych środowisk dla dzieci i młodzieży. Wśród działań COD nie brakuje też bezpośredniego kontaktu z osobami, które potrzebują pomocy, dzięki czemu odważyły się one zgłosić krzywdę do delegata diecezjalnego czy zakonnego. Jedna z osób skrzywdzonych pisała na portalu Aleteia: "pomimo iż sprawę zgłosiłam prawie rok temu, nadal mogę liczyć na wsparcie ze strony przedstawicieli COD. Nieraz nasze rozmowy toczą się w drodze, gdy przemieszczają się pociągiem bądź autobusem między jedną a drugą miejscowością, gdzie prowadzą szkolenia dla duchownych lub świeckich. Oni walczą o nas i nie idą na żadne układy. Wystarczy poczytać wywiady, w których nie owijają w bawełnę, ale mówią także o zaniedbaniach ze strony Kościoła."

W ramach swojej działalności Centrum Ochrony Dziecka otworzyło również możliwość podzielenia się drogą mailową swoją historią i pytaniami. Adres mailowy: pomoccod@ignatianum.edu.pl skierowany jest głównie do osób dotkniętych wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie lub młodości w środowisku kościelnym. Jak zapewnia odpowiedzialna za ten projekt s. Anna Papierz, urszulanka Serca Jezusa Konającego, każda osoba, która wybierze tę formę kontaktu, może być pewna zachowania dyskrecji i anonimowości. Osoby zranione mogą liczyć na pomoc w nawiązaniu dalszych kontaktów z kompetentnymi osobami, które ich wesprą.

Od roku działa telefon wsparcia "Zranieni w Kościele", zainicjowany przez Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Laboratorium „Więzi” i Fundację Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Od 12 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r. z bezpłatnego telefonu 800 280 900 skorzystano 121 razy  – 87 razy dzwoniły kobiety, 34 razy dzwonili mężczyźni. – To co im oferujemy, to wysłuchanie, przyjęcie ich opowieści. Powiedzenie, że im się wierzy, to jest niezwykle ważne dla osób, które często po raz pierwszy opowiadają o tym, co się stało. Też powiedzenie, że nie były temu winne, ponieważ osoby te bardzo często się jakoś obwiniają – wyjaśnia Barbara Smolińska, psychoterapeutka, współinicjatorka inicjatywy „Zranieni w Kościele”. – Mówimy potem o tym, że bardzo ważne jest, aby skorzystać z pomocy psychologicznej. Współpracujemy z psychoterapeutami na terenie całej Polski, a więc możemy osobom dzwoniącym oferować pomoc psychologiczną w różnych miejscach w Polsce. Mówimy też o tym, że ważne jest bardzo, aby zgłosić sprawę czy to w prokuraturze, czy – jeśli sprawa się przedawniła – to zgłosić ją do kurii. I też oferujemy pomoc asystentów – osób, które są gotowe z osobą pokrzywdzoną pójść do kurii i towarzyszyć jej w trakcie składania doniesienia – tłumaczy Smolińska. Z inicjatywą „Zranieni w Kościele” współpracują pro bono prawnicy, którzy udzielają porad prawnych. Dotychczas 25 spraw zostało przekazane do prawników.

W każdej polskiej diecezji oraz większości męskich zgromadzeń zakonnych wyznaczeni są delegaci odpowiadający za przyjęcie zgłoszenia osoby pokrzywdzonej. W wielu z nich przełożeni kościelni powołali także duszpasterzy, którzy są dostępni dla zranionych wykorzystaniem seksualnym, aby towarzyszyć im i pomagać na drodze duchowego uzdrowienia. Na chwilę obecną stali duszpasterze osób pokrzywdzonych wyznaczeni są w 32 z 44 diecezji, powołanych jest także 27 duszpasterzy pokrzywdzonych w zgromadzeniach zakonnych. Ich dane teleadresowe można odnaleźć na stronie ochrona.episkopat.pl.

W archidiecezji krakowskiej funkcję tę pełni ks. Artur Chłopek. – Spotykam się i rozmawiam z osobami pokrzywdzonymi i ich bliskimi, jeśli tylko sobie tego życzą. Wspólnie też z tymi osobami szukamy sposobu, jak dotrzeć do tych, którzy żyją w parafiach, a z ciężarem wykorzystania seksualnego w dzieciństwie lub młodości muszą mierzyć się same – mówił o swoich zadaniach na łamach „Gościa Niedzielnego”.  W krakowskim Sanktuarium św. Jana Pawła II odbywają się też spotkania modlitewne dla pokrzywdzonych, ich bliskich oraz osób, które chcą im towarzyszyć i duchowo wspierać. Z inicjatywy świeckich katolików w różnych kościołach Krakowa odbywa się również cyklicznie „Modlitwa za zranionych w Kościele”. W ten sposób Kościół uczy się słuchać zranionych...

/Zezwala się na kopiowanie w całości z podaniem źródła - ochrona.episkopat.pl/
/Tytuł i lead od redakcji Opoki/

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama