Paweł Domagała, Małgorzata i Andrzej Kilanczykowie oraz Adolfina Głowacka zostali odznaczeni Medalami św. Brata Alberta, przyznawanymi przez Fundację im. św. Brata Alberta w Radwanowicach.
Wyróżnienia przyznawane jest od 1997 r. za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Uroczyste wręczenie odznaczeń odbędzie się 23 marca podczas jubileuszowego XX Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych Albertiana.
Adolfina Głowacka z Wrocławia, urodzona w Nowosiółce Skałackiej na Podolu, uhonorowana została za budowę Domu Podolskiego w Schronisku dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach. Dom ten ma być „żywym pomnikiem” upamiętniającym Polaków z województwa tarnopolskiego, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.
Paweł Domagała otrzymał wyróżnienie za działalność społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych, a zwłaszcza za wspieranie Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. – To jest niezwykły artysta, aktor, fantastycznie śpiewa. Mimo że jest bardzo zajętym człowiekiem, zaangażował się w Festiwal Zaczarowanej Piosenki. Podczas swoich koncertów zbiera pieniądze na naszą fundację. Jego pomoc jest jak uśmiech. Zaraża nią innych – mówiła podczas spotkania z dziennikarzami Anna Dymna.
Małgorzatę i Andrzeja Kilanczyków z Buczku k. Łasku uhonorowano za wieloletnie wspieranie osób niepełnosprawnych, mieszkańców Domów Pomocy Społecznej im. Brata Alberta w Chorzeszowie i Łodzi. Są właścicielami gospodarstwa rolnego, prowadzą hipoterapię, są społecznikami angażującymi się w pomoc osobom niepełnosprawnym.
Medal św. Brata Alberta, ustanowiony w 1997 r., przyznawany jest za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. Jego pierwszym laureatem był kard. Franciszek Macharski. Wśród laureatów są również m.in. premier Jerzy Buzek, prof. Zbigniew Brzeziński, bp Jan Chrapek, Anna Dymna, kard. Stanisław Dziwisz, prof. Andrzej Zoll, Agata Kornhauser-Duda czy Jakub Błaszczykowski.
Medal przedstawiający św. Brata Alberta przytulającego dzieci zaprojektował Krzysztof Sieprawski, podopieczny Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach.
md / Kraków