reklama

Ks. Marek Wrężel kanonikiem Krakowskiej Kapituły Katedralnej

W czwartek 3 września, kiedy w liturgii wspominamy św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła, w katedrze na Wawelu odbyła się uroczysta instalacja ks. dr. Marka Wrężela na kanonika Krakowskiej Kapituły Katedralnej.

Uroczystości w katedrze na Wawelu przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Na początku homilii arcybiskup nawiązał do Listu św. Pawła do Koryntian, w którym Apostoł Narodów pisał, że jeśli chce się być uczniem Chrystusa, to trzeba być głupim wobec mądrości tego świata (por. 1 Kor 3, 18-23). – Kiedy ma się świadomość, że jest się głupim dla mądrych tego świata, ma się poczucie, że jest się uczestnikiem Bożej mądrości, że się wykracza poza to, co mówi zdrowy rozsądek i za czym przemawiają zmysłowe doświadczenia – mówił metropolita.

Uczestnikiem Bożej mądrości, wbrew temu, co podpowiadało ludzkie doświadczenie, stał się św. Piotr, gdy odpowiedział na słowo Jezusa o wypłynięciu na głębię i zarzuceniu tam sieci na połów (por. Łk 5, 1-11). – Konsekwencją tego, że uwierzył w mądrość Bożą i przed nią się ukorzył jest to, że Chrystus powołał go do grona swoich uczniów – mówił arcybiskup.

Metropolita zwrócił uwagę, że podobna historia wiary w mądrość Bożą, która przekracza mądrość ludzką, a także pokora i ufność objawiły się w 64. następcy św. Piotra – św. Grzegorzu I Wielkim, który prosił, aby nazywać go „servus servorum Dei” – „sługą sług Bożych”. – Za tym pełnym pokory tytułem kryła się jego wielka otwartość i wrażliwość na ludzką biedę – podkreślał arcybiskup dodając, że św. Grzegorz Wielki, ale także wszyscy wielcy pasterze, którzy odważnie kroczyli w swoim życiu drogą wyznaczoną przez św. Piotra – także św. Stanisław Biskup i Męczennik – jest szczególnym patronem dnia i uroczystej instalacji na urząd kanonika Krakowskiej Kapituły Katedralnej ks. Marka Wrężela.

Arcybiskup zaznaczył, że na członkach Kapituły spoczywa potrójne zobowiązanie. – Zobowiązanie wobec Boga – troska o Boży kult, szerzenie kultu św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Jadwigi Królowej. Wielkie zobowiązanie wobec tradycji duchowej naszego narodu, która w katedrze wawelskiej ma tak głębokie zakotwiczenie – potrzeba podtrzymywania religijno-narodowych tradycji i zwyczajów, troska o groby królów, biskupów, wieszczów, zasłużonych Polaków. Troska – w duchu odpowiedzialności – za dobra materialne, które są własnością Kapituły. Wielkie zadania, ale jakże zaszczytne – mówił metropolita.

Ks. dr Marek Wrężel jest kapłanem Archidiecezji Krakowskiej wyświęconym na prezbitera w 1986 roku. Od 2009 roku jest proboszczem parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie-Mistrzejowicach.

Krakowska Kapituła Katedralna istnieje od XI wieku i jest jedną z najstarszych instytucji diecezjalnych, która towarzyszy biskupom krakowskim w zarządzaniu diecezją i prowadzeniu jej. Do obowiązków Krakowskiej Kapituły Katedralnej należy wzbogacanie kultu Bożego w Kościele oraz służenie radą i pomocą biskupowi. Kanonicy posiadają prawo do stalli w kościele, głosu na kapitule. Biskup krakowski sięga po ich porady w kwestiach ważnych i trudnych.

Kapituła Metropolitalna na Wawelu liczy 12 kanoników. Zasiada w niej także trzech kanoników seniorów: bp Jan Zając, ks. infułat Bronisław Fidelu oraz ks. infułat Adam Kubiś.

źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, diecezja.pl

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

Materiały z serwisu opoka.org.pl wprost na Twoją skrzynkę e-mail

Zamów

reklama