Ostatnia sobota sierpnia w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej była Dniem modlitw w intencji małżeństw przeżywających kryzys.
29 sierpnia Księża Marianie, opiekunowie licheńskiego Sanktuarium przeżywali także 111. rocznicę odnowienia i reformy swojego Zgromadzenia.
Podczas południowej Eucharystii odprawionej w bazylice pod przewodnictwem ks. Janusza Kumali MIC, kustosza sanktuarium, modlono się za małżeństwa przeżywające kryzys, aby miłosierny Bóg uzdrowił ich serca i uzdolnił do wzajemnego przebaczenia. Proszono także za Zgromadzenie Księży Marianów, o dar nowych powołań oraz by nieustannie odnawiało się w wierności Chrystusowi i Kościołowi. W Mszy Świętej wzięli udział również uczestnicy 32. Pieszej Pielgrzymki z Dębów Szlacheckich oraz rekolekcji odbywających się w Licheniu: przygotowujących do spowiedzi generalnej i rekolekcji tylko dla mężczyzn: W szkole św. Józefa.
W wygłoszonej homilii, ksiądz Kumala zauważył, że kryzys może mieć także pozytywne znaczenie. W języku greckim oznacza ‘rozeznanie, podjęcie decyzji, wybór’. Zaś w chińskim słowo to złożone jest z dwóch znaków oznaczających – zagrożenie i szansę-nowy początek. „Patrząc pozytywnie na kryzys dostrzeżemy czas, w którym może dokonać się coś dobrego, nowego. Może być szansą, czasem, by się zatrzymać, zastanowić, podjąć refleksję i odpowiednie decyzje. Bóg jest w tym czasie obecny. Jest, by nas ochraniać – pomóc przejść trudniejszy odcinek naszego życia” – przekonywał kapłan.
Marianin zachęcał, by odkrywać obecność Pana Boga, który się troszczy i pomaga. Zwrócił uwagę na imię Boga wypisane w prezbiterium bazyliki: ‘Jestem, Który Jestem’, przez które Bóg chce nam powiedzieć, że jest, ‘by pomagać’. „Obecność Boga zawsze wiąże się z tym, że On nam pomaga. To nie jest Ktoś, kto tylko na nas obojętnie patrzy, gdy upadniemy, zgrzeszymy… On nie jest obserwatorem ani kibicem. Jest Ojcem, który kocha” – mówił ks. Kumala.
Ksiądz Kustosz podkreślał w homilii, że małżeństwo jest powołaniem, a małżonkowie otrzymali łaskę tego powołania do życia małżeńskiego. Bóg z kolei obiecał ich ochraniać i im pomagać, gdy nadchodzą trudniejsze chwile. Za przykład podał wspólnotę trudnych małżeństw SYCHAR, której członkowie mówią, że nie ma takiego małżeństwa sakramentalnego, którego nie dałoby się uratować. „Niech ten dzień będzie dla nas przypomnieniem, że warto i należy walczyć o małżeństwo, które przeżywa kryzys” – zachęcał ks. Kumala. Zainteresowani uczestnicy mszy otrzymali po zakończeniu liturgii Nowennę do Matki Bożej Licheńskiej w intencji malżeństwa zagrożonego rozpadem.
W czasie mszy świętowano także 111. rocznicę odnowienia i reformy Zgromadzenia Księży Marianów przez bł. Jerzego Matulewicza. Ksiądz kustosz prosił o modlitwę w intencji duchowej odnowy Zgromadzenia i nowe powołania. „Jerzy Matulewicz w 1909 r. uratował nasze Zgromadzenie” – podkreślił ks. Kumala – „Założone w XVII wieku Zgromadzenie przeżywało poważny kryzys. Pod zaborem rosyjskim nie można było przyjmować nowych kandydatów, a księża i bracia umierali. W 1908 roku generał zakonu napisał: czy mam przygotować trumnę dla siebie i zgromadzenia? Okazało się, że Bóg troszczy się o swój plan, o swoje dzieło. Wzbudził w sercu księdza Matulewicza pragnienie życia zakonnego i odnowy konkretnej wspólnoty zakonnej. On odpowiedział na to wezwanie, wstąpił do zgromadzenia i wkrótce do niego przyłączyło się wielu innych księży diecezjalnych oraz kandydatów. Rozpoczął nowe dzieło, nowy początek dla mariańskiej wspólnoty zakonnej.” Po liturgii został poświęcony obraz bł. Jerzego Matulewicza, który zawisł w Kaplicy Mariańskiej znajdującej się we wschodniej nawie bazyliki. Podczas liturgii swoim śpiewem posługiwał sanktuaryjny zespół „Galilea”.
W niedzielę, 30 sierpnia w licheńskiej bazylice będziemy modlić się w intencji dzieci rozpoczynających rok szkolny. Do Sanktuarium dotrze 38. Pielgrzymka Ludzi Pracy z Konina do Lichenia, która weźmie udział w mszy o 12.00 sprawowanej pod przewodnictwem pasterza diecezji włocławskiej, ks. bp. Wiesława Alojzego Meringa. Z kolei po południu, o godzinie 14.30 księża marianie zapraszają na ostatni już koncert tegorocznego II Międzynarodowego Licheńskiego Festiwalu Muzyki Organowej, podczas którego zagra dr hab. Hanna Dys, adiunkt Wydziału Instrumentalnego Gdańskiej Akademii Muzycznej.
Licheń Stary, 29 sierpnia 2020 r. Justyna Zacharek, Biuro Prasowe Sanktuarium