„Paulinobus” dotarł z Węgier na Jasną Górę

Wystawy, filmy, konferencje popularno-naukowe, inicjatywy modlitewne i formacyjne, pocztowy znaczek – to wszystko, by zaprezentować historię i duchowość zakonu paulinów. Mnisi rozpoczęli rok jubileuszowy w 750. rocznicę śmierci swego założyciela, bł. Euzebiusza.

Ponad 15. metrowy biały autobus z paulińskim herbem stanął na dziedzińcu jasnogórskiego sanktuarium. Mobilna wystawa opowiada o dziejach, a zwłaszcza początkach Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. Zobaczyć na niej możemy m.in. kamień z pierwszego paulińskiego klasztoru, obraz Matki Bożej z Jasnej Góry i z Márianosztra, zakonny kodeks z XV w., historyczną mapę Węgier, książki paulińskich pisarzy czy zakonny habit.

„Tytuł wystawy: «Pięknie jest żyć po paulińsku» wskazuje na radość i piękno życia paulińskiego. I nie przypadkowo cała wystawa została pomyślana tak, by motywem opowiadającym o naszym życiu było osiem błogosławieństw, czyli Ewangelia w Ewangelii, szczęście i radość bycia dla Boga samego” – powiedział przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra.

Mówi o. Antal Puskás, przeor klasztoru w Budapeszcie: „Przy błogosławieństwie odnoszącym się do miłosiernych, którzy miłosierdzia dostąpią umieszczony został jeden z elementów naszego duszpasterstwa – Duchowa Adopcja i tu zatrzymujemy się nad obroną życia nienarodzonych”. Jedna z osób odwiedziających wystawę stwierdziła: „Jestem mile zaskoczona, że coś takiego powstało, sam pomysł wydaje mi się bardzo trafiony, to, że jest to ruchome muzeum, a nie stacjonarne, bo to też zachęca ludzi do odwiedzania czegoś nowego”.

Obecnie mobilna wystawa wyruszyła z Jasnej Góry do innych paulińskich klasztorów: w Świdnicy, Wrocławiu, Wieruszowie, Toruniu. Do Częstochowy powróci 2 lutego.

Źródło: Vatican News

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama