Bez budowania ołtarzy, za to z procesją eucharystyczną wokół kościoła wierni archidiecezji wrocławskiej będą przeżywali Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.
Komunikat trafi dziś do księży proboszczów w całej archidiecezji. Metropolita wrocławski zwraca w nim uwagę, że Msze św. tego dnia mają odbywać się zgodnie ze zwyczajem parafialnym oraz obowiązującymi przepisami prawa państwowego i kanonicznego.
– Zostały wprawdzie zniesione limity wiernych, którzy mogą uczestniczyć w Eucharystii, jednak wciąż obowiązują obostrzenia dotyczące m.in. zachowania dystansu społecznego czy zakrywania ust i nosa – tłumaczy ks. Rafał Kowalski, rzecznik metropolity, dodając, że duchowni będą przypominali wiernym o konieczności respektowania tych uregulowań.
Po głównej Mszy św., zgodnie z zaleceniem arcybiskupa ma zostać zorganizowana uroczysta procesja eucharystyczna, która przejdzie wokół świątyni. – Normy dotyczące zgromadzeń poza obiektem kultu pozwalają na to, by w procesji szło nie więcej niż 150 osób, przy czym powinni oni zachowywać stosowny dystans – tłumaczy ks. Kowalski.
W tym roku procesje nie będą zatrzymywały się przy czterech ołtarzach. Wierni po przejściu z Najświętszym Sakramentem wrócą do kościoła, by tam odśpiewać suplikacje. Swoistego rodzaju nowością jest zachęta, by takowe procesje zostały zorganizowane nie tylko przy kościołach parafialnych, ale także przy filialnych. Na zakończenie procesji, przed błogosławieństwem wierni mają modlić się o oddalenie epidemii, śpiewając Suplikacje.
Metropolita wrocławski zaleca też, aby w godzinach popołudniowych zaprosić wiernych na nabożeństwo eucharystyczne. Prosi także, aby zachować tradycję procesji przez osiem kolejnych dni od uroczystości Bożego Ciała.
xrk / Wrocław