GIOŚ informuje o złej jakości powietrza w wielu miastach kraju

W wielu miastach w kraju m.in. w Warszawie, Bydgoszczy, Toruniu i Białymstoku występuje zła i bardzo zła jakość powietrza - wynika z informacji zamieszczonych na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W miejscach, gdzie normy są przekroczone służby zalecają unikanie wychodzenia na dwór.

Jak podają służby, w województwie mazowieckim, w tym w całej Warszawie istnieje ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10 - 100 µg/m3, w związku z czym wydano alert pomarańczowy. Z danych pomiarowych zamieszczonych na stronie GIOŚ wynika, że normy przekroczone są również w wielu innych miastach kraju.

Stołeczny ratusz w przesłanym PAP komunikacie zalecił unikanie przebywania na dworze, wietrzenia pomieszczeń i zrezygnowanie z aktywności fizycznej na zewnątrz.

"Zalecenia kierowane są do wszystkich mieszkańców, szczególnie do kobiet w ciąży oraz rodzin z małymi dziećmi, osób starszych i chorych" - zaznaczono. Miasto zaapelowało o pozostanie w domach i informowanie Straży Miejskiej o podejrzeniach spalania odpadów, a także o ograniczenie korzystania z transportu. Przypomniano również o obowiązującym zakazie rekreacyjnego palenia w kominkach, rozpalania grilli i ognisk oraz zakazie używania dmuchaw do liści.

Według danych GIOŚ pochodzących z pomiarów przeprowadzonych w godzinach 8-9 w stolicy występuje zła lub bardzo zła jakość powietrza. Bardzo zła jakość powietrza występuje również m.in. w Białymstoku, Łomży, Bydgoszczy i Toruniu.

Bardzo zła jakość powietrza oznacza, że dobowe stężenie pyłu PM10 może wynieść ponad 150 µg/m3. Natomiast zła jakość powietrza oznacza, że dobowe stężenie pyłu PM10 może wynieść od 110,1 do 150 µg/m3. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) norma średniego, dobowego stężenia tego pyłu wynosi 50 µg/m3. (PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama