Od poniedziałku do końca listopada odwiedzający jasnogórskie sanktuarium będą mogli mogą zwiedzać XVII-wieczną kryptę w podziemiach Kaplicy Matki Bożej. Natomiast tylko w poniedziałek można odwiedzić inne niedostępne na co dzień dla pielgrzymów i turystów miejsce – Kaplicę Świętych Relikwii.
„Tylko jutro, 1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych na Jasnej Górze udostępniona zostanie dla wiernych XVII-wieczna Kaplica Świętych Relikwii. Przechowywane są w niej setki relikwiarzy z doczesnymi szczątkami świętych, np. św. Walentego, Joanny Beretty Molli czy bł. Carlo Acutisa” – poinformowali w niedzielę na Twitterze gospodarze jasnogórskiego sanktuarium, ojcowie paulini.
Jak przypomina biuro prasowe Jasnej Góry @JasnaGoraNews, w sanktuarium znajdują się relikwie zarówno sprzed wieków, jak i współczesne, m.in. relikwie uznawanego za patrona zakochanych św. Walentego czy złożone tu ostatnio relikwie bł. Carlo Acutisa – 15-letniego Włocha, który – jak czytamy w informacji biura – -z zapałem i talentem wykorzystał internet do ewangelizacji”.
Są też m.in. relikwie złożone przez córkę św. Joanny Beretty Molli czy przez wnuka bł. cesarza Karola I Habsburga, ostatniego władcy Austro-Węgier, znanego z kultu maryjnego. Niedawno na Jasną Górę trafiły również relikwie nowego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.
W częstochowskim sanktuarium od XVII wieku relikwie gromadzone są w odrębnej kaplicy w bocznej nawie bazyliki, gdzie w specjalnych szafach umieszczono setki relikwiarzy. Tylko 1 listopada, w związku z uroczystością Wszystkich Świętych, to niezwykłe miejsce udostępniane jest pielgrzymom.
Jak podaje biuro prasowe Jasnej Góry, kaplicę zaprojektował w 1628 r. słynny architekt Goltzman; od tego czasu kilkakrotnie była przebudowywana. Podczas ostatniej konserwacji Bazyliki, odkryto w niej oryginalne zdobienia, polichromie na szafach i ołtarzach oraz wyjątkowe obrazy. W gablotach pokrywających ściany Kaplicy Świętych Relikwii znajdują się relikwie świętych i błogosławionych, m.in. Honorata, Kandyda, Filipa Neriusza, Donata i Euzebiusza.
Pątnicy przechodzący wokół ołtarza w Kaplicy Matki Bożej mogą również zauważyć specjalny relikwiarz wmurowany w tylną ścianę ołtarza. Został on ufundowany przez NSZZ Solidarność w 2010 r., a znajdują się w nim szczątki bł. ks. Jerzego Popiełuszki, św. abp. Zygmunta Szczęsnego-Felińskiego, św. siostry Faustyny Kowalskiej oraz św. abp. Józefa Bilczewskiego.
Od poniedziałku dla pielgrzymów i turystów otwarta będzie także XVII-wieczna krypta w podziemiach Kaplicy Matki Bożej, gdzie przez kilka wieków chowano paulińskich mnichów. Listopad to jedyny w roku miesiąc, kiedy można zwiedzić to jedno z najstarszych miejsc w sanktuarium. Pierwsza krypta w tym miejscu prawdopodobnie powstała w XV w. Swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie w XVII w. Kaplicy Matki Bożej, pod którą jest położona.
W krypcie, w niszach wykutych w skale, w 36 wnękach grobowych przez sześć wieków chowani byli ojcowie i bracia paulini. Najstarsze kości dawnych mnichów złożono we wspólnym grobie 13 października 1836 r., po siedmiogodzinnym nabożeństwie żałobnym. Później w krypcie pochowani zostali m.in. przeor Jasnej Góry w okresie I wojny światowej i wieloletni generał zakonu paulinów o. Piotr Markiewicz oraz generał zakonu w okresie drugiej wojny o. Pius Przeździecki.
Założone w końcu XIV wieku na Jasnej Górze świątynia i klasztor od początku pełniły także funkcję nekropolii – były miejscem grzebania zasłużonych duchownych i świeckich, a w nowszych czasach również przechowywania pamiątek po polskich bohaterach narodowych i ich szczątków.
Od 1968 r. ojcowie i bracia paulini z jasnogórskiego klasztoru są chowani poza obrębem sanktuarium. Na miejskim cmentarzu św. Rocha znajdują się dwa paulińskie grobowce. Starszy ozdobiony jest wizerunkiem Maryi Jasnogórskiej, nad nowszym (z 1990 r.) góruje figura Chrystusa Zmartwychwstałego.
Miejsca pochówku znajdują się także w innych miejscach jasnogórskiego klasztoru. Np. w Kaplicy Matki Bożej jest kilka XVII-wiecznych nagrobków, kryjących szczątki dobrodziejów sanktuarium, m.in. Heleny z książąt Wiśniowieckich Warszyckiej, kasztelanowej krakowskiej i Stanisława Warszyckiego, wojewody mazowieckiego i kasztelana krakowskiego.
W zaszklonej niszy lewej ściany Kaplicy Matki Bożej umieszczona jest urna z prochami przeora o. Augustyna Kordeckiego – bohatera obrony Jasnej Góry przed szwedzkim potopem. W 1973 r. – z okazji 300. rocznicy jego śmierci – urnę wystawiono na widok publiczny w pierwszej od dziedzica części Kaplicy Cudownego Obrazu.
Ponadto ziemia zebrana z pól bitewnych XIX i XX wieku – powstań narodowych, wojen światowych, a także m.in. z Katynia i kopalni Wujek przechowywana jest w Kaplicy Pamięci Narodu.
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.