Legalna żywa choinka lepsza od sztucznej

Legalna żywa choinka jest lepsza dla środowiska, niż sztuczna – wskazuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

Żywe choinki z upraw potrzebują niewielu zasobów i są biodegradowalne; produkcja sztucznych wymaga dużej ilości energii, nie da się ich też poddać recyklingowi.

Jak przekazał rzecznik katowickiej RDOŚ Łukasz Zych, choć w wielu rodzinach od lat toczą się spory, czy lepsza jest choinka żywa, czy sztuczna, specjaliści służb środowiskowych zachęcają, aby zdobiąc domy na święta kierować się przede wszystkim ochroną środowiska.

„Choć uprawa świerków czy jodeł pozostawia pewien ślad w środowisku, żywa choinka jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż choinka sztuczna” – zaakcentował Zych.

Wyjaśnił, że produkcja sztucznych choinek, wytwarzanych głównie z plastiku i metalu, wymaga zużycia dużej ilości energii i zasobów naturalnych. Bardzo uciążliwa jest również ich utylizacja: sztucznej choinki w zasadzie nie da się skutecznie poddać recyklingowi, czyli odzyskaniu i przetworzeniu odpadów dla ich ponownego wykorzystania.

„Za to choinki prawdziwe nie wymagają zbyt wielu zasobów i są biodegradowalne. Uprawa choinek nie wiąże się z niszczeniem lasów. Szkółki są często zakładane w miejscach, w których wysokie drzewa i tak nie mogą rosnąć, na przykład pod liniami energetycznymi. Część drzewek pozyskiwana jest, w ramach prowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych, z przecinek w młodnikach” – wskazał Zych.

Jak zaznaczył, żywe choinki należy kupować w sprawdzonych miejscach, w których sprzedawca potrafi udowodnić, gdzie rosły drzewka. „To pozwala zapobiec sprzedaży choinek po prostu wykradzionych z lasu. Wiele szkółek prowadzonych jest przez leśników. Tu mamy gwarancje, że drzewko pochodzi z legalnej uprawy” – zaznaczył rzecznik katowickiej RDOŚ.

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao