Nowa Kaplica św. Jana Pawła II na Jasnej Górze

Nową Kaplicę św. Jana Pawła II poświęcono w niedzielę w sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze w Częstochowie – miejscu szczególnym dla papieża-Polaka. Znajduje się w niej m.in. relikwiarz z jego krwią.

„Prosimy, aby to miejsce było odnajdywaniem duchowej drogi Jana Pawła II, zawierzenia Bożej Matce, Maryi” – modlił się podczas mszy świętej poprzedzającej poświęcenie kaplicy generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium.

Ojciec Chrapkowski zauważył, że mija kolejny papieski październik, a dokonująca się zmiana pokoleniowa powoduje, że Jan Paweł II (1920-2005) staje się powoli papieżem z odległej przeszłości. „To dlatego dzisiaj na Jasnej Górze poświęcamy kaplicę jemu dedykowaną” – zaznaczył, podkreślając, że „nie chodzi o zewnętrzne mury, ale o to, byśmy wraz z nim odkrywali Boga”.

„Papieskie słowa zawierzenia «Totus Tuus» tak mocno wybrzmiewają tu, przed obliczem jasnogórskiej Maryi. Te słowa były nie tylko programem całego jego życia, ale był to jego sposób na życie” – powiedział o. Chrapkowski. Przypomniał, że pielgrzymowanie Jana Pawła II na Jasną Górę, naznaczone było „wielkimi treściami, które zawsze dotykały rozmaitego zniewolenia: politycznego, moralnego, duchowego, jak i spraw wolności, którą w pełni odzyskujemy tylko w Jezusie Chrystusie”.

„Niech ta nowa przestrzeń modlitwy – Kaplica św. Jana Pawła II – będzie przestrzenią wolności. Miejscem, gdzie odnajdziemy na nowo pełną wolność Dzieci Bożych” – podsumował generał zakonu paulinów.

Kaplica św. Jana Pawła II znajduje się pomiędzy Wieczernikiem a Kaplicą Sakramentu Pokuty. Zdaniem przeora Jasnej Góry o. Samuela Pacholskiego, ta lokalizacja dobrze wpisuje się w to, co św. Jan Paweł II mówił o Jasnej Górze – że to konfesjonał i ołtarz narodu, bo zadaniem każdego sanktuarium – a zwłaszcza tego o zasięgu międzynarodowym – jest tworzenie warunków do nawrócenia i przemiany życia.

„Pragniemy, by to dziedzictwo Jana Pawła II, jego nauczanie nigdy nie zostało zapomniane, bądź pomniejszone” – powiedział przeor Pacholski. Wyraził nadzieję, że pamiątki związane z osobą Jana Pawła II zgromadzone na Jasnej Górze przyczynią się do utrwalania tej pamięci i szerokiej recepcji papieskiego nauczania.

Kaplica przeszła gruntowny remont. Ściany zdobi wapienny kamień, a lukarny ozdobione są herbami Jana Pawła II, zakonu paulinów oraz znakiem maryjnym. Centrum nowej kaplicy stanowi ołtarz i ambona. Pośrodku umieszczony został relikwiarz z krwią papieża i jego dewizą „Totus Tuus” – „Cały Twój”. Obok jest replika krzyża – pastorału, znaku papieskiej posługi i władzy, który Ojciec Święty ofiarował na Jasną Górę w 1983 r.

Głównym elementem wystroju nowej kaplicy jest duży obraz z wizerunkiem uśmiechniętego Jana Pawła II, w ornacie z logo VI Światowego Dnia Młodzieży. Jego autorem jest paulin, kustosz jasnogórskich zbiorów wotywnych, o. Stanisław Rudziński.

Na ścianie umieszczone są stacje drogi krzyżowej – rzeźby wzorowane na Golgocie okalającej jasnogórskie wały. Ołtarz i stacje drogi krzyżowej ufundował Węgier Dabróka Lászlo – konfrater zakonu paulinów, wykonał je zaś węgierski rzeźbiarz Varga Gábor.

„Jan Paweł II jest dla mnie papieżem, który bardzo dotknął mojego życia i życia naszej ojczyzny. Dla Węgrów pozostanie ciągle mocnym znakiem Bożego działania. Jeżeli zaczniemy wprowadzać w życie jego nauczanie, zbliżymy się do Matki Najświętszej i samego Boga” – powiedział Dabróka Lászlo. Według założeń kaplica ma służyć m.in. pielgrzymom z zagranicy – będą mogli celebrować tam msze w swoich narodowych językach.

Na Jasnej Górze są dziesiątki wotów i pamiątek związanych z Janem Pawłem II, które gospodarze sanktuarium – ojcowie paulini – zgromadzili w muzeach: 600-lecia oraz Bastionie św. Rocha. Te najcenniejsze: przestrzelony podczas zamachu pas sutanny, różaniec i złote serce – umieszczone są obok Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Wśród pamiątek są i te zaskakujące, jak rower kolarski czy czarne BMW E34. Samochód przekazał na Jasną Górę w 2010 r. kardynał Stanisław Dziwisz, ale wcześniej nie był publicznie prezentowany. Od niedawna można go oglądać w nowej części Bastionu św. Rocha.

Papieskie BMW – rocznik 1992, pokonało ok. 55 tysięcy kilometrów. W tym samochodzie, specjalnie dla papieża, zamontowano dodatkową lampkę dla pasażera, gdyż Jan Paweł II podróżując, starał się wykorzystywać na pracę także i ten czas.

Samochód na watykańskich numerach rejestracyjnych SCV00906, został wyposażony w napęd na cztery koła. Jest to bardzo rzadko spotykany model 525ix. Pojazd o takim oznaczeniu był wyposażony w rzędowy, sześciocylindrowy silnik ZI o mocy 192 KM. BMW dostępne było zarówno ze skrzynią manualną, jak i automatyczną. Ta pierwsza opcja trafiła do papieskiej wersji.

Jan Paweł II korzystał z tego samochodu przez 10 lat, między innymi do wizytowania rzymskich parafii, które podlegały mu jako biskupowi Rzymu.

Na wystawie zatytułowanej „Nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary – Prymas Tysiąclecia błogosławiony ks. kard. Stefan Wyszyński”, obok samochodu zobaczyć można także inne pamiątki związane z Janem Pawłem II – m.in. trony papieskie z pielgrzymek na Jasną Górę, ornaty i dary, które otrzymywał podczas podróży apostolskich. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama