Szczepionka przeciwko COVID-19, opracowana przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę BioNTech jest też skuteczna wobec niedawno odkrytych w Wielkiej Brytanii i RPA mutacji koronawirusa – zapewniło kierownictwo koncernu w oparciu o wstępne studium badawcze.
Wstępne badania przeprowadzone przez ekspertów Pfizera i naukowców z Teksańskiego Uniwersytetu Branży Medycznej (University of Texas Medical Branch) wskazują, że szczepionka tej firmy „jest skuteczna w neutralizowaniu koronawirusa, również w tych przypadkach, gdy doszło do mutacji białka fuzyjnego, znanej jako wariant N501Y koronawirusa" - poinformował w piątek w rozmowie z agencją Reutera dr Phil Dormitzer, wirusolog zatrudniony przez koncern Pfizer.
Dotyczy to również wariantu E484K, który został zidentyfikowany w RPA.
Dormitzer zaznaczył, że badania te mają charakter wstępny i nie zostały jeszcze poddane krytycznemu osądowi środowiska medycznego w literaturze naukowej, ale są optymistyczne. Oparto je na analizie krwi osób już zaszczepionych szczepionką Pfizer/BioNTech.
„Niestety badania te nie uwzględniają wszystkich mutacji koronawirusa" - podkreślił Dormitzer. Dodał, że w dotychczasowych pracach badawczych laboratorium naukowego Pfizera uwzględniono łącznie 16 wariantów koronawirusa, który odznacza się większą zdolnością zakażania niż koronawirus wyjściowy.
„Jak dotąd przetestowaliśmy 16 różnych mutacji i żadna z nich nie zdołała oprzeć się naszej szczepionce, co jest oczywiście dobrą informacją. Niestety, nie oznacza to jeszcze, że w przypadku 17. mutacji szczepionka będzie równie skuteczna" - podkreślił.
Zapewnił, że w ciągu najbliższych tygodni zostaną przebadane pod kątem skuteczności szczepionki wszystkie inne mutacje koronawirusa, jakie pojawiły się zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i RPA. Profesor Simon Clarke, zatrudniony jako docent na Uniwersytecie Reading powiedział w rozmowie z agencją Reutera, że „brytyjskie i południowoafrykańskie warianty koronawirusa mają wiele wspólnego, również w tym sensie, że tworzą liczne mutacje poprzez znaczące przekształcanie białka fuzyjnego, co zwiększa możliwość zakażania większej liczby osób".
źródło: mars/ mal/ PAP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.