Święty Franciszek i zwierzęta. Dlaczego jest ich patronem?

„Naszym podstawowym obowiązkiem w stosunku do naszych młodszych braci jest niekrzywdzenie ich, jednak poprzestanie na tym to nie wszystko. Mamy ważniejszą misję - służyć im pomocą, kiedykolwiek będą jej potrzebować” – mówił św. Franciszek, którego wspominamy 4 października. Jest to zarazem Światowy Dzień Zwierząt.

Światowy Dzień Zwierząt przypomina, aby ludzie codziennie byli odpowiedzialni za powierzone im istoty żyjące. Jest obchodzony corocznie 4 października - w dzień wspomnienia w Kościele św. Franciszka z Asyżu, który jest m.in. patronem zwierząt.

Św. Franciszek z Asyżu, czyli Jan Bernardone, urodził się w roku 1182. Po lekkomyślnie spędzonej młodości nawrócił się, zrezygnował z dóbr doczesnych i postanowił żyć w ubóstwie, aby naśladować Jezusa Chrystusa. Założył Zakon Braci Mniejszych i sióstr klarysek, a także trzeci zakon przeznaczony dla ludzi świeckich. Pod koniec życia otrzymał stygmaty ran Chrystusa. Zmarł 3 października 1226 roku. Jak podaje brewiarz.pl, św. Franciszek aprobował świat i stworzenie, obdarzony był niewiarygodnym osobistym wdziękiem. Dzięki niemu świat ujrzał ludzi z kart Ewangelii: prostych, odważnych i pogodnych. Najbardziej znany jest jako patron zwierząt i ekologów, jednak patronuje także m.in. wielu zakonom, Włochom, aktorom, ubogim i niewidomym.

Dlaczego najmocniej kojarzony jest jako patron zwierząt? Św. Franciszek czerpał przyjemność z życia w zgodzie z naturą. Wszystko, co żyje, nazywał braćmi i siostrami. Uczył szacunku wobec zwierząt. Znana jest już historia z „Kwiatków św. Franciszka z Asyżu”, która opowiada o tym, jak jeden wieśniak bił opornego osła, który z bólu ugryzł mężczyznę. Widząc to, św. Franciszek zbliżył się do osiołka i przemówił do niego. Samemu wieśniakowi wyjaśnił, że więcej można osiągnąć miłością niż kijem. „Naszym podstawowym obowiązkiem w stosunku do naszych młodszych braci jest niekrzywdzenie ich, jednak poprzestanie na tym to nie wszystko. Mamy ważniejszą misję - służyć im pomocą, kiedykolwiek będą jej potrzebować” – mówił św. Franciszek.

Przy okazji wspomnienia św. Franciszka, coraz częściej w wielu kościołach błogosławi się zwierzęta. Również obecny papież Franciszek, który przyjął imię Biedaczyny z Asyżu, szczególnie podkreśla, że trzeba dbać o przyrodę, opiekować się odpowiedzialnie zwierzętami.

Światowy Dzień Zwierząt ustanowiono w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji. Uznano, że będzie on obchodzony właśnie we wspomnienie św. Franciszka z Asyżu. Dzień ten ma uświadamiać, że zwierzę nie jest rzeczą, ale istotą żyjącą, Bożym stworzeniem, któremu należy się szacunek i troska o dobrostan. W tym dniu prowadzone są przeróżne akcje edukacyjne.

« 1 »

reklama

reklama

reklama