W Radomiu księża apelują przed 1 listopada: nie zaśmiecajcie cmentarzy plastikiem

Kuria diecezji radomskiej zaapelowała do wiernych, by w trosce o środowisko zrezygnowali ze sztucznych wiązanek i plastikowych zniczy, które masowo pojawiają się na grobach w okolicach Dnia Wszystkich Świętych. Wystarczy jeden znicz i modlitwa – przekonują władze kościelne.


Apel kurii trafił do parafii w diecezji radomskiej. Ma być odczytywany w trakcie ogłoszeń parafialnych; część parafii zamieściła go na swojej stronie internetowej.

W piśmie do wiernych radomska kuria zaznaczyła, że dbając o groby, należy także szanować środowisko. "Zrezygnujcie ze sztucznych wiązanek i kwiatów, które masowo zaśmiecają cmentarze i niszczą środowisko" – zaapelowały do wiernych władze radomskiego Kościoła. Jednocześnie zachęcono, by nie stawiać na grobach dużej liczby zniczy; wystarczy jeden symboliczny, któremu towarzyszyć będzie modlitwa za zmarłych.

"Zapalane znicze nie muszą być masowo palone i kopcące. To znak modlitwy za zmarłych, ale jej nie zastąpią" – podkreślono w apelu dla wiernych.

W piśmie do parafian przywołano także słowa papieża Franciszka, który stwierdził, że grzechem jest zanieczyszczanie Ziemi substancjami trującymi i dlatego należy zmienić złe nawyki.

"Czy uroczystość Wszystkich Świętych i piękny czas odwiedzania cmentarzy oraz modlitwy za bliskich zmarłych w listopadowe dni ma się kojarzyć ze stertami śmieci i smogiem nad cmentarzami?" – napisano w piśmie do wiernych.

Apel kurii popierają także zarządy cmentarzy, nie tylko ze względów ekologicznych, ale także ekonomicznych.

Jak powiedział PAP dyrektor Cmentarza Komunalnego na Firleju w Radomiu Sebastian Stępień, rokrocznie z największej radomskiej nekropolii wywożone są tysiące metrów sześciennych odpadów, z czego 95 proc. stanowią tworzywa sztuczne w postaci wieńców i zniczy. W 2019 r. było to w sumie 5 tys. metrów sześciennych odpadów, z w 2020 r. roku - ze względu na pandemię - o ok. 1 tys. m sześć. mniej. W okresie Wszystkich Świętych każdego dnia z cmentarza wyjeżdża od 5 do 10 dużych kontenerów z odpadami.

Dyrektor podkreślił, że wydatki cmentarza za odbiór odpadów są wysokie.

"Tylko za odbiór odpadów w październiku zapłacimy ok. 100 tys. zł, w listopadzie będzie ich jeszcze więcej, więc i kwota będzie wyższa" – powiedział PAP Stępień. Dodał, że w normalnych miesiącach, kiedy ruch na cmentarzach jest mniejszy, nekropolia płaci za pozbycie się odpadów ok. 30-40 tys. zł.

Według dyrektora koszty odbioru cmentarnych odpadów przez wyspecjalizowane firmy rokrocznie rosną; w ub. roku była to nawet 100-procentowa podwyżka. W ocenie Stępnia, jeśli taka sytuacja się utrzyma, a odpadów będzie wciąż tak dużo jak obecnie, cmentarz będzie musiał podnieść ceny np. nowych grobów. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama