Abp Gądecki: w kwestii ochrony życia nie może być żadnych kompromisów

W kwestii ochrony życia nie może być żadnych kompromisów. Nie jest to sprawa wyboru, głosowania, ale podstawowego prawa przynależnego każdemu człowiekowi. Nie tylko matce, ale także dziecku – powiedział abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący KEP udzielił „Gościowi Niedzielnemu” wywiadu, w którym poruszył m.in. kwestię ochrony życia i legalizacji aborcji. 

Zapytany o deklarację Donalda Tuska dotyczącą wprowadzenie aborcji bez ograniczeń do 12 tygodnia ciąży, odpowiedział, że nie będzie komentował tego w kontekście politycznym.

„Stanowisko Kościoła katolickiego w kwestii aborcji jest jednoznaczne. Zostało wyrażone w wielu dokumentach – jak choćby w  encyklice św. Jana Pawła II «Evangelium vitae» – i  potwierdzone nauczaniem kolejnych papieży. Dziś nauka jasno określa, że życie zaczyna się w momencie poczęcia i powinno być prawnie chronione aż do naturalnej śmierci. Zadaniem Kościoła – wynikającym z Dekalogu i Ewangelii – jest wzywanie do ochrony życia na każdym etapie jego rozwoju. Prawo do życia gwarantuje również katalog praw człowieka. W tej sprawie nie może być żadnych kompromisów. To nie jest kwestia polityki, ale zasad humanitaryzmu” – tłumaczył.

Odniósł się także do tego, czy katolik może głosować na partię, która chce legalizować aborcję. Jak powiedział:

„Osoby należące do wspólnoty Kościoła katolickiego we własnym sumieniu zobowiązują się do przestrzegania jego nauczania, również w sprawie ochrony życia. Kodeks prawa kanonicznego zakazuje nie tylko bezpośredniego udziału w aborcji, ale także jej pośredniego wspierania. Każdy dojrzały katolik rozumie, że kwestia ochrony prawa do życia jest jednym z jego podstawowych zadań. Jeśli w jakiś sposób wspiera aborcję, wykazuje się powierzchownością swej wiary i stawia pod znakiem zapytania sens swojej przynależności do wspólnoty Kościoła, a tym samym uczestnictwa w sakramentach”. 

Dodał, że „w  kwestii ochrony życia nie może być żadnych kompromisów. Nie jest to sprawa wyboru, głosowania, ale podstawowego prawa przynależnego każdemu człowiekowi. Nie tylko matce, ale także dziecku”.

Źródło: „Gość Niedzielny”
 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama