Hanna i Aleksander – najpopularniejszymi imionami w 2021 r. w Katowicach

Hanna i Aleksander – to najczęściej nadawane w minionym roku imiona dzieciom urodzonym w Katowicach. Imię Hanna było już najbardziej popularnym w w Katowicach, Aleksander triumfował po raz pierwszy. W czołówce znalazły się także: Julia, Antoni, Maja, Jakub, Laura i Franciszek.

Podsumowanie dotyczące najczęściej nadawanych w 2021 r. imion przygotował Urząd Stanu Cywilnego w Katowicach.

„Ten rok w naszym mieście należał zdecydowanie do Hanny, która najpopularniejszym imieniem była już w 2017 i 2019 roku. Po raz pierwszy najczęściej wybieranym imieniem dla chłopców został Aleksander. 100 lat temu to imię męskie zostało nadane zaledwie dwa razy, 50 lat temu już 23 razy, a w tym roku 140 razy” – powiedziała rzeczniczka katowickiego magistratu Ewa Lipka.

Ubiegłoroczna liderka wśród imion żeńskich, Julia, zajęła w 2021 r. drugie miejsce, zaś Zuzanna – która była na pierwszym miejscu w 2018 roku – tym razem została sklasyfikowana na piątej pozycji, za Mają i Laurą. „Do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych imion żeńskich w Katowicach awansowała po raz pierwszy Pola” – powiedział kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach Mirosław Kańtor.

Wśród męskich imion najpopularniejszy w Polsce Antoni zajął w Katowicach drugą pozycję. Do pierwszej dziesiątki po raz pierwszy awansował Ignacy, wybrany przez 98 rodziców – dodał Kańtor.

Podobnie jak w poprzednich latach, niektórzy rodzice zdecydowali się nadać swoim dzieciom także nietypowe imiona, jednak – jak dodają urzędnicy – w ostatnich 12 miesiącach nie było wielu propozycji, które nie mogły zostać zarejestrowane przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Odmowy dotyczyły głównie zdrobnień, np. Krzysia, Misia, a także nietypowej propozycji – Sinsemilla.

Zgodnie z przepisami Prawa o aktach stanu cywilnego, które weszły w życie w marcu 2015 r., rodzice mogą nadawać dzieciom również imiona obcego pochodzenia. Imię nadane dziecku nie może być natomiast zdrobniałe, uwłaczające ani ośmieszające. Decyzja o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy, należy do kierownika urzędu stanu cywilnego.

W 2021 roku, według stanu na 28 grudnia, po raz pierwszy w historii Katowic liczba zarejestrowanych urodzeń była niższa od liczby zarejestrowanych zgonów - 6330 wobec 6930. Według urzędników, wpływ na to miała pandemia koronawirusa, działające na terenie miasta szpitale covidowe, a także ograniczenia w przyjmowaniu na oddziały położnicze.

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama