Kraków: Grób Pański u pijarów – w tym roku w kolorach ukraińskiej flagi

Kwietne aranżacje w kształcie krzyży, a w tle inne krzyże - połamane i chaotycznie rozrzucone, umieszczone na żółto-niebieskim tle – to główne elementy Grobu Pańskiego w krypcie kościoła pijarów w Krakowie. Jego motywem jest wojna w Ukrainie i walka z cierpieniem, które dotyka każdego z nas.

Co roku motywy wykorzystywane przy planowaniu wystroju Grobu Pańskiego nawiązują do aktualnych wydarzeń – tym razem jest to wojna, która toczy się w Ukrainie. „Nie chciałem, żeby było to nachalne i zbyt mocno rzucające się w serce, ale żeby ktoś sam być może doszedł do tego, że może się pomodlić i pomyśleć o tej sytuacji – w wolności” – podkreślił o. Piotr Wiśniowski, autor tegorocznej aranżacji. Jak tłumaczył w rozmowie z dziennikarzami, choć nawiązania do wojny są wyraźne, to głównym motywem pozostają zmagania – mniejsze i większe – które toczy każdy z nas.

Tył Grobu Pańskiego jest podświetlony na kolory niebieski i żółty, a znajdujący się na ich tle krajobraz przestawia zniszczenie i chaos oraz leżące, połamane krzyże. W bliższym planie natomiast widać kwietne aranżacje również w kształcie krzyży, obok których na wysokim postumencie umieszczona została monstrancja.

„W dalszej części grobu znajdują się krzyże, z którymi się zmagamy i których nie akceptujemy, które najchętniej byśmy zostawili, porzucili; nie potrafimy wyciągnąć z nich żadnej pozytywnej nauki ani odnaleźć w tym wszystkim jakiegoś dobra” – wyjaśnił o. Wiśniowski. „Natomiast krzyże kwitnące symbolizują wszystkie trudności, problemy dnia codziennego, które oczywiście dalej są krzyżem, ale potrafimy odnaleźć w nich coś dobrego i pozytywnego, a przynajmniej szukamy tego dobra” – podkreślił zakonnik.

Z symboliki płynie przekaz, że nawet najgorszy czas musi mieć swój kres, a problemy zostaną w końcu zwalczone. „Jest w tym wszystkim też nadzieja, że z wojny przejdziemy do przodu – tam, gdzie znajduje się Najświętszy Sakrament; ze zniszczenia do porządku i ładu, ze śmierci do życia, od wojny do pokoju. To cicha modlitwa o to, żeby ten konflikt zakończył się jak najszybciej” – powiedział o. Wiśniowski.

Ojcowie pijarzy przez lata urządzali Grób Pański, nawiązując do aktualnych wydarzeń i problemów. W latach 70. i 80. aranżacje były manifestacją niezależności, buntu i oporu; później swoje przedstawienia męki Pańskiej prezentowali tam artyści. W latach 2005-08 aranżacji Grobów Pańskich w krypcie podejmował się pijar, o. Szymon Kurpios. W 2010 r. po raz pierwszy ogłoszony został otwarty konkurs. Przygotowane prace nawiązywały do ważnych rocznic i problemów społecznych, np. aborcji, eutanazji, samobójstw młodzieży, czy kwestii uchodźców.

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama